Archeologia jest jedną z dziedzin wpisanych w działalność Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk od początków jego istnienia, a zasługi Towarzystwa dla tworzenia i ochrony zbiorów archeologicznych oraz kształtu muzealnictwa Wielkopolski są nieocenione.

To właśnie PTPN zebrało rozproszone kolekcje zabytków pradziejowych w jednym miejscu, chroniło i opracowywało te zbiory, dzięki czemu XIX-wiecznemu starożytnictwu nadało kształt i walory nowoczesnej nauki.

Poznańske Towarzystwo Przyjaciół Nauk zostało założone w 1857 roku (początkowo pod nazwą Towarzystwo Przyjaciół Nauk Poznańskie) z inicjatywy zasłużonych dla Wielkopolski działaczy narodowych i społecznych, wśród których znaleźli się m. in.: gimnazjalny profesor historii Kazimierz Szulc, językoznawca, ksiądz Franciszek Ksawery Malinowski, twórca Biblioteki Kórnickiej Tytus Działyński, filozof, filolog i przemysłowiec Hipolit Cegielski, lekarz Teodor Teofil Matecki, dziennikarz i polityk Władysław Bentkowski oraz chemik, nauczyciel i przemysłowiec Roman May.

Nadrzędnym celem, jaki miał przyświecać działalności PTPN, była walka o zachowanie polskości Wielkopolski i wypracowanie metod, które miały obronić zagrożoną w zaborze pruskim kulturę i naukę, w myśl dewizy "unguibus et rostro" (pazurami i dziobem). Działalność Towarzystwa opierała się na pracy społecznej jego członków skupionych w ramach wydziałów i komisji.

Początkowo Towarzystwo ukierunkowane było na działalność humanistyczną i artystyczną, rozwijaną w ramach Wydziału Nauk Historycznych i Moralnych. Wkrótce jednak konieczne stało się poszerzenie prowadzonych badań naukowych i powstały dwa kolejne wydziały - Wydział Przyrodniczy i Wydział Lekarski.

Towarzystwo prowadziło również ożywioną działalność wydawniczą, publikując takie periodyki jak: „Roczniki PTNP”, „Zapiski Archeologiczne Poznańskie” czy „Nowiny Lekarskie”.

Rozwijano także kontakty z polskimi ośrodkami naukowymi w Warszawie, Krakowie i Lwowie oraz kontakty międzynarodowe m. in. z Berlinem, Sankt Petersburgiem, Pragą i Kopenhagą.

Obecnie Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk jest stowarzyszeniem, zrzeszającym ludzi środowisk naukowych, które ma na celu rozwijanie wszelkich dziedzin nauki, ze szczególnym uwzględnieniem badań dotyczących Wielkopolski.

Badania wykopaliskowe prowadzone przez członka PTPN ks. Zdzisława Zakrzewskiego w miejscu zwanym „Kościegarki”, w Chojnie, gm. Miejska Górka, początek XX w.
Widok na wnętrze magazynów mieszczącego się w gmachu PTPN Działu Prehistorycznego Muzeum Wielkopolskiego. Fot. ok. 1926 r.