Strona główna
Aktualności
Muzeum
Zwiedzanie
Kalendarium
Wystawy
Edukacja
Działalność naukowa
Zasoby
Przetargi
Mapa
 
Strona główna >> Wystawy >> Szachy w średniowieczu - średniowiecze w szachach
     Szachy w średniowieczu - średniowiecze w szachach

Wystawa z cyklu Bliskie spotkania z ...

Szachy w średniowieczu - średniowiecze w szachach

Szachy w średniowieczu - średniowiecze w szachach Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, w ramach cyklu Bliskie spotkania z. poświęconego, wyjątkowym obiektom ze swej kolekcji, zaprasza na wystawę  pt. Szachy w średniowieczu - średniowiecze w szachach. Planowana na okres od 06 listopada b.r. do 15 stycznia 2011 r. ekspozycja, ma na celu zwrócenie uwagi na walory "królewskiej gry" oraz ukazanie znalezisk archeologicznych, potwierdzających jej znajomość na naszych ziemiach już w okresie średniowiecza. Zaprezentowano 20 plansz, opowiadających historię powstania szachów, drogi ich przenikania na tereny europejskie, zmieniające się w czasie nazewnictwo oraz spojrzenie średniowiecznych autorów na toczone wówczas rozgrywki. Wśród eksponatów zobaczyć można oryginalne figury szachowe z Kruszwicy (XII-XIII w.) oraz kopię najsłynniejszych polskich szachów odkrytych w Sandomierzu w latach 60-tych ubiegłego stulecia, pochodzących z XII w. Zwiedzający mogą rozegrać partie kopiami figur średniowiecznych wykonanych specjalnie na tą wystawę (autorem kopii jest Pan Tomasz Pokorski), a także skorzystać z zabawy wielkoformatowymi figurami prezentującymi historię rozwoju form bierek.
Dziś szachy - nie tracąc charakteru szlachetnej rozrywki - wyrastają do rangi osobnej dziedziny nauki, a ich kulturowe piękno na trwałe wpisało się w literaturę, sztukę a także edukację wielu pokoleń Europejczyków. Ten ostatni aspekt skłonił organizatorów wystawy, do pomysłu przygotowania jej w sposób zapewniający możliwość eksponowania nie tylko w salach muzealnych ale również w szkołach, oddając ją od lutego 2011 roku do dyspozycji pedagogów jako materiał dydaktyczny. Prezentacja o charakterze posterowym, przybliży dzieciom i młodzieży grę, w której każdy może odnaleźć coś fascynującego, rozwijającego abstrakcyjne myślenie, ćwiczącego pamięć, uwagę i cierpliwość, a także ukazującego inny wymiar sportu.
Organizatorzy wystawy dziękują za okazaną pomoc i życzliwość Wiceprezydentowi Miasta Poznania Sławomirowi Hincowi, posłowi RP Dariuszowi Lipińskiemu oraz  Dyrekcji Zespołu Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 3 w Poznaniu.

UWAGA: W  terminie od 03 do 05 grudnia ekspozycja nie będzie dostępna w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Zostanie zaprezentowana w DK Orle Gniazdo (Rataje), w trakcie odbywającego się tam Turnieju Szachowego.


Szachy w średniowieczu - średniowiecze w szachach


 

Copyright © 2009 Muzeum Archeologiczne w Poznaniu