Strona główna
Aktualności
Muzeum
Zwiedzanie
Kalendarium
Wystawy
Edukacja
Działalność naukowa
Zasoby
Przetargi
Mapa
 
Strona główna >> Edukacja >> Lekcje muzealne >> Propozycje tematów
     Lekcje muzealne - propozycje tematów
1. ARCHEOLOG I JEGO PRACA (KAT. A, B)
Praca prawdziwego archeologa może nie przypomina filmu o Indiana Jonsie. ale jest tak samo fascynująca. Na naszej lekcji dowiesz się jak współczesna archeologia radzi sobie z zagadkami z przeszłości.

2. SZTUKA PRADZIEJOWA (KAT. A, B, C)
Zajęcia mają na celu prezentację najstarszych przejawów działalności człowieka jako artysty, próbę wyjaśnienia funkcji sztuki i jej znaczenia. Na zakończenie uczestnicy spróbują stworzyć własne "pradziejowe" dzieło sztuki.

3. JASKINIOWCY NASZYCH ZIEM (KAT. A, B)
Lekcja przedstawia życie ludzi, począwszy od pierwszych myśliwych - zbieraczy aż do rolników i hodowców z młodszej epoki kamienia. Dzięki pracy z zabytkami oraz drobnym eksperymentom poznajemy najstarszą wytwórczość naszych przodków.

4. JAK NASI PRZODKOWIE LEPILI GARNKI Z GLINY? (KAT. A, B)
Tysiące lat temu nie było sklepów. Człowiek wszystko musiał wykonać własnoręcznie. Na naszych zajęciach wcielisz się w rolę starożytnego garncarza i poznasz najstarsze techniki wytwarzania glinianych naczyń.

5. ZIMNO, CIEPŁO, GORĄCO. (KAT. A)
W przeszłości klimat naszej planety zmieniał się. Na naszej lekcji możesz zobaczyć jak prahistoryczny człowiek zmagał się z naturą i innymi przeciwnościami losu, oraz jak to wszystko wpłynęło na jego rozwój.

6. PRAHISTORYCZNA SPIŻARNIA (KAT. A, B)
Wiadomo, że aby żyć trzeba jeść. Jak zatem wyglądał jadłospis naszych przodków i kiedy pojawił się w nim chleb czy inne popularne obecnie produkty spożywcze.

7. NARODZINY METALURGII (KAT. B, C)
Co skłoniło ludzi do wprowadzenia nowych technologii związanych z obróbką brązu i żelaza. Jakich urządzeń używano do produkcji narzędzi, broni i ozdób. Na naszej lekcji dowiesz się co to jest prawdziwy skarb i gdzie go można znaleźć!!!

8. BISKUPIN - POLSKIE POMPEJE (KAT. A, B, C)
Gród w Biskupinie to największe odkrycie polskiej archeologii. Przenieś się do epoki brązu i poznaj bliżej życie mieszkańców osady. Zobaczysz ile pracy wymagało zbudowanie ich domostw i umocnień oraz dlaczego poświecili temu zadaniu tak dużo uwagi.

9. W CIENIU RZYMU - CELTOWIE i GERMANIE (KAT. B, C)
Poza granicami Rzymskiego Imperium istniał wspaniały świat zamieszkany przez ludy barbarzyńskie. Na naszej lekcji przekonasz się jaki ogromny wpływ owi "barbarzyńcy" mieli na rozwój kulturalny współczesnej Europy.

10. ŚWIĘTE ZNAKI WYRYTE W KAMIENIU czyli EGIPSKIE HIEROGLIFY (KAT. B, C)
Jeżeli chcesz przeżyć krótki kurs nauki egipskiego pisma zapraszamy do nas. Na naszych zajęciach przekonasz się, że wcale "diabeł nie taki straszny." Zapewniamy, że pod koniec spotkania będziesz pisał i czytał niczym egipski skryba.

11. "MÓZG PRZEZ NOS" - PRZEWODNIK MŁODEGO BALSAMISTY (KAT. A, B, C)
Jak i d laczego Egipcjanie robili mumie ? Odpowiedzi na te i inne pytania otrzymasz na naszych zajęciach. Chętnych zapraszamy do sprawdzenia nabytej wiedzy w praktyce (uczestnicy proszeni są o zabranie zabawek pluszowych oraz bandaży).

12. PRAWDZIWE ZOO - BOGOWIE STAROŻYTNEGO EGIPTU (KAT. B ,C)
Mnogość bóstw, kultów i rytuałów w staroegipskich wierzeniach może nie jednemu zawrócić w głowie. Mimo tego prowizorycznego chaosu wszystko opierało się solidnych podstawach i kilku niezmiennych zasadach.

13. JAK BYĆ PIĘKNYM czyli EGIPSKI SALON URODY (KAT. A, B)
Pewnie każdy wie, że starożytni Egipcjanie nosili makijaż. Malowały się kobiety, mężczyźni (!!!) a nawet dzieci. Jednak dbałość o higienę, perfekcyjnie wykonany makijaż czy monstrualnej wielkości peruka to nie tylko wynik mody, ale również zapobieganie chorobom czy nawet śmierci.

14. SIEDEM CUDÓW ŚWIATA (KAT. B, C)
Czy potraficie jednym tchem wymienić siedem cudów świata antycznego? Jeżeli macie jakieś problemy to zapraszamy do nas. Na naszej lekcji dowiecie się również, dlaczego starożytni uznali je za wyjątkowe.

15. BABILON - PERŁA WSCHODU (KAT.A, B, C)
Zapraszamy do odkrywania tajemnic starożytnego Babilonu. Poznacie historię legendarnej Wieży Babel, Bramy Isztar oraz nauczycie się praw z Kodeksu Hammurabiego.

16. DZIEDZICTWO ANTYKU (KAT. B ,C)
Czy wiecie, gdzie wzięły swe początki: demokracja, teatr, igrzyska olimpijskie? Kto wynalazł; cement i bary szybkiej obsługi? Jeśli nie, proponujemy Wam lekcję, podczas której zapoznacie się z osiągnięciami starożytnych Greków i Rzymian.

17. SZTUKA WEDŁUG STAROŻYTNYCH (KAT. B, C)
Starożytne cywilizacje takie jak Egipt, Grecja czy Rzym stoją u podstaw współczesnego świata. Wiele z antycznych osiągnięć w dziedzinie szeroko rozumianej sztuki stało się kanonem dla późniejszych naśladowców.

18. ŻYCIE CODZIENNE W ŚREDNIOWIECZNYM GRODZIE (KAT. A, B, C)
Zajęcia z udziałem oryginalnych zabytków oraz kopii dotyczących prawie wszystkich dziedzin życia w średniowiecznym grodzisku.

19. MIESZKO I - PIERWSZY POLSKI VIP (KAT. A, B, C)
Czas akcji - wiek X n.e., miejsce akcji - Europa środkowa. Zajęcia mają na celu ukazanie w jaki sposób jeden człowiek zdołał zorganizować swoich współbraci i stworzyć pierwszy na naszych ziemiach organizm państwowy.

20. "PANU BOGU ŚWIECZKĘ I DIABŁU OGAREK" (KAT. B, C)
Początki państwa polskiego łączą się z wprowadzeniem na nasze ziemie chrześcijaństwa. Na naszej lekcji dowiesz się, jak nasi pogańscy przodkowie poradzili sobie z nową religią, nowymi zasadami i kulturą.

21. O PIAŚCIE, POPIELU I. MYSZACH (KAT. B, C)
Poznaj legendy i podania związane z naszym krajem i regionem. Zaskoczy cię fakt jak wiele z nich nadal funkcjonuje w naszej kulturze.

22. ŚREDNIOWIECZNY KUFER (KAT. A, B, C)
Nie tylko współczesne kobiety podążają za modą. Również średniowieczne damy (panowie również) lubiły zachwycać otoczenie swoim wyglądem i strojem zgodnym z ówcześnie panującymi trendami. Na naszych zajęciach możesz dyskretnie zajrzeć do "szafy" średniowiecznej modnisi.

23. DZIEJE POZNANIA (KAT. B, C)

Jeżeli czujesz się prawdziwym Poznaniakiem - to propozycja specjalnie dla Ciebie. Na naszej lekcji odkryjesz swoje miasto na nowo. Poznasz najstarsze dzieje tego miejsca oraz dowiesz się jak wielki wpływ miało ono na kształtowanie się państwowości polskiej!

24. MOJA PIERWSZA WIZYTA W MUZEUM (KAT. A)
Propozycja przeznaczona dla najmłodszych zwiedzających, którzy po raz pierwszy przekraczają progi naszego Muzeum. Na zajęciach dzieci dowiedzą się co to jest muzeum, jak należy się zachować i czy nadal potrzebne są filcowe kapcie. Będą miały również okazję zobaczą pracę Muzeum niejako "od kuchni".

25. Mumie świata - zwierciadło życia i śmierci (KAT. A, B, C)
Starożytny Egipt uważany jest za "królestwo mumii", ale na przestrzeni wieków znano różne sposoby zabezpieczania ciał zmarłych na wszystkich kontynentach. Kim byli "Ludzie z bagien" południowoamerykańskie plemiona Indian czy "Otzi - lodowy człowiek"? Spośród wielu tajemnic mumifikacji poznasz te, które szczególnie Cię interesują.

26. Wykopaliska, i co dalej? (KAT. A, B, C)
na lekcji dowiesz sie co się dzieje z zabytkami pozyskanymi podczas badań wykopaliskowych, jaka drogę odbywają zanim trafią do gablot wystawienniczych, a także czym różni się muzeum od skansenu.

27. ŚWIAT STAROŻYTNYCH RELIGII BLISKIEGO WSCHODU (KAT. B, C)
Czy wiesz czemu służyły świątynie ognia? Na czym polegał kult tego żywiołu? A może spotkałeś się kiedyś z nazwą zaratusztranizm? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na powyższe pytania i dowiedzieć się czegoś nowego o starożytnych religiach Bliskiego Wschodu, te zajęcia są dla Ciebie.

27. MOZAIKI - ŚWIAT ZAKLĘTY W KAMIENIU (KAT. A, B)
Zastanawialiście się kiedyś jak wyglądały antyczne dywany? Chcecie wiedzieć jakie wzory były najmodniejsze? Jaki design wybierali Grecy, a jaki Rzymianie? Jeśli tak, to zapraszamy do naszego Muzeum na zajęcia dotyczące starożytnych mozaik.

28. ŚMIERĆ I CO DALEJ? CZYLI JAK PRZED WIEKAMI CHOWANO ZMARŁYCH NA ZIEMIACH POLSKICH (KAT. B, C)
Podstawowym celem niniejszej lekcji jest przybliżenie uczestnikom sposobów obchodzenia się z ciałem zmarłego w pradziejach oraz w okresie średniowiecza na terenie ziem polskich. Uczestnicy dowiadują się jak wygląda podział najbardziej odległych czasów stosowany przez współczesnych Archeologów, prześledzimy poszczególne etapy związane z ewolucją człowieka, omówione zostaną również poszczególne typy pochówków i miejsca składnia zwłok, w końcowej części lekcji dowiadujemy się na czym polegają prace związane z rozpoznaniem miejsca pochówku a dokładniej wytyczenia obszaru prac archeologicznych.

29. NUBIA W CIENIU EGIPTU (KAT. C)
Skąd starożytny Egipt czerpał złoto? Skąd pochodzili niewolnicy, kość słoniowa i heban? Kim byli najlepsi łucznicy armii egipskiej? Kim byli faraonowie tajemniczej XXV dynastii? Na tej lekcji opowiemy o losach Nubii, krainy położonej na południe od Egiptu i jej wielkim wpływie na historię Afryki Północnej.

30. PODRÓŻE Z WIKINGAMI (KAT. A, B)
Kim byli Wikingowie? Strasznymi wojownikami w rogatych hełmach? A może statecznymi kupcami zamartwiającymi się o zysk i staranną fryzurę? Wiemy na pewno, że byli bardzo odważni. Na swych łodziach i statkach wyprawiali się w najbardziej odległe krańce świata. Wszyscy żądni wiedzy i przygód mogą dołączyć się do naszej podróży w czasy wikińskich wypraw.

31. MALOWIDŁA I RYTY NASKALNE ŚWIATA (KAT. A, B)
Gdzie znajdują się najstarsze malowidła na ścianach skalnych? Kto je wykonał? Dlaczego? I jak? Na tych zajęciach dzieci dowiedzą się o sztuce naskalnej wszystkich kontynentów!!! Będą też miały okazję wspólnie stworzyć ścianę pełną malowideł!

32. MEZOPOTAMSKA KARTKÓWKA Z MATMY (KAT. A, B, C)
Naucz się zapisywać cyfry pismem klinowym! Dowiedz się z jakimi zadaniami rachunkowymi borykali się Twoi rówieśnicy kilka tysięcy lat temu! Rzuć okiem na sumeryjską szkołę! Zostaniesz, czy Wolisz własną?

33. OFERTA SPECJALNA! PRZYWITAJ NOWY ROK W BABILONII! (KAT. A, B,C)
Na stołach !ikarum najstarsze piwo świata, na ustach Enuma Eli! epos o sile i potędze. "Król niebios" Marduk zaprasza na imprezę na wyżynie swej chwały. Upój się blaskiem babilońskiego przepychu! Uderz w twarz krnąbrnego króla Babilonu! Ta i inne uciechy czekają na Ciebie za Bramą Boga podczas noworocznego święta Akitu!

34. KREW I ŁZY, BRUTALNE ARGUMENTY ASYRYJSKIEGO WŁADCY (KAT. B, C)
Zaostrzony pal, postrach wrogów. Ciężkie kajdany i budzące grozę klatki u bram miasta. Król "Kraju A!ura" chcąc uzmysłowić Ci swą wyższość nie zawaha się obedrzeć Cię ze skóry i pozbawić głowy. Pytanie brzmi czy masz odwagę mu się przeciwstawić? Poznaj tajniki asyryjskiego rzemiosła wojennego. Uzbrój się i stań do walki!

35. KLĄTWA RUDEGO WIEPRZA! CZYLI CO MEZOPOTAMCZYCY WIEDZIELI O MEDYCYNIE? (KAT. A, B, C)
Naszą drogę zwykły przebiegać czarne koty, drogi mezopotamskich pieszych przecinały różnokolorowe świnie. Chwila nieuwagi i nad człowiekiem może zawisnąć śmiertelne fatum! Sprawdź jak w Mezopotamii radzono sobie z chorobami. Dowiedz się czegoś o tamtejszych zabobonach! Wypróbuj niezawodne środki ówczesnych "aptekarzy"!

36. KIERMASZ GLINIANEJ KSIĄŻKI- WYNALAZEK PISMA KLINOWEGO I JEGO ZNACZENIE DLA NASZEJ CYWILIZACJI (KAT. A, B, C)
Dobrze władający trzcinowym rylcem skryba, przed osiągnięciem perfekcji nie raz musiał zebrać ostre cięgi od surowego nauczyciela. Czy warto było znosić znój ciężkiej długoletniej edukacji? Jakie teksty utrwalono za pomocą klinów? Czy mezopotamczycy podpisywali się własną parafką? Czy mieszkańcy Sumeru i Akadu mieli problemy z ortografią? Podczas kiermaszu glinianej książki spotkamy się z mezopotamskimi mistrzami fachu i zadamy im wiele pytań!

37. OD BENEDYKTYNÓW DO WITA STWOSZA. SZTUKA ROMAŃSKA I GOTYCKA W POLSCE (KAT. A, B, C)
Jakie były początki romanizmu i gotyku w Polsce? Co różni sklepienie kolebkowe od krzyżowo-żebrowego? Czy znacie pojęcia: tympanon, sklepienie gwiaździste, technika filigranu i granulacji? Skąd pochodził wzorzec dla naszych Drzwi Gnieźnieńskich i w jakim polskim mieście znajduje się najsłynniejszy ołtarz gotycki? Podczas naszych zajęć będziecie mieli okazję przenieść się do epoki średniowiecza i wykonać projekt własnego witraża. Zapraszamy!

38. DIONIZOS, TRAGOS I DYTYRAMB - CZYLI OPOWIEŚĆ O TEATRZE W STAROŻYTNEJ GRECJI (KAT. A, B, C)
Na naszych zajęciach poznasz między innymi historię i budowę starożytnego teatru greckiego. Dowiesz się czy kobiety mogły być aktorami oraz jaką nagrodę otrzymywali tragicy biorących udział w zawodach! Będziesz miał okazję przyjrzeć się, jakie stroje nosili starożytni aktorzy, poznać ich rekwizyty i wykonać własną maskę aktorską. Zapraszamy!

39. NIE TYLKO ATENA - CZYLI BOGOWIE, MITY I OBRZĘDY STAROŻYTNYCH GREKÓW (KAT. A, B, C)
Czy wiesz co to tauromachia, labrys i bukraniony? Znasz przedstawienia tajemniczej bogini Hekate, wiesz skąd wywodził się kult boga Dionizosa i co lubił nosić bóg Hermes? Jeśli nie, to zapraszamy na naszą lekcję, podczas której dowiesz się także czy Afrodyta mogła nosić brodę i kto był patronem lekarzy.

40. LARY, LUPERKALIA I VESTALIA. BOGOWIE I OBYCZAJE RELIGIJNE STAROŻYTNYCH RZYMIAN (KAT. A, B, C)
Które bóstwo było patronem spiżarni, a które łączyło się z zaślubinami? Z jakimi bogami identyfikowani byli rzymscy cesarze i co oznaczały urzędy Rex Sacrorum i Pontifex Maximus? Jakie święto było pierwowzorem dzisiejszych Walentynek i której z bogiń symbolem był paw? Na naszej lekcji poznasz tajemnicze obrzędy Rzymian i dowiesz się czy któreś z nich funkcjonują w naszej kulturze do dnia dzisiejszego.

41. STAROŻYTNY POKAZ MODY (KAT. A, B, C)
Jakie stroje modne były w starożytnej Grecji? Jak wyglądał chiton, peplos i petasos? Który z kolorów zarezerwowany był dla bogów, a na jaki pozwolić mogli sobie zwykli śmiertelnicy? Zapraszamy na nasz starożytny pokaz mody, podczas którego dowiesz się jakie typy obuwia nosili starożytni Grecy i jak wyglądała egida bogini Ateny. Będziesz miał także okazję poznać stroje charakterystyczne dla greckiego wojownika, starożytnego kowala czy nieustraszonej amazonki. Zapraszamy!

42. PODRÓŻE Z MINOSEM I AGAMEMNONEM - ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE Z KUTURĄ MINOJSKĄ I MYKEŃSKĄ (KAT. A, B, C)
Interesuje Cię świat starożytnej Krety? Chcesz dowiedzieć się gdzie mógł mieszkać legendarny Minotaur i jak wyglądał słynny pałac mitycznego Agamemnona w Mykenach? Starożytny świat minojski i mykeński zaprasza Cię na niezapomnianą przygodę.

43. TAJEMNICZY ŚWIAT MAJÓW (KAT. A, B, C)
Ile dni liczył rok kalendarzowy Majów? Czy Majowie potrafili przewidywać zaćmienie słońca i jaki był ich pogląd na astronomię? Na naszej lekcji dowiesz się w jaką grę zespołową grywali, jakie stroje nosili oraz który z ich bogów był patronem deszczu. Nieodgadniony świat starożytnych Majów czeka na odkrycie. Dasz się zaprosić? UWAGA!!!Na naszej lekcji dzieci będą miały okazję przymierzyć stroje starożytnych Majów.

44. W POSZUKIWANIU EL DORADO (KAT. A, B)
Nic tak nie rozpala wyobraźni i chęci przeżycia przygody jak złoto i tajemnica. Zaginiony kraj zwany El Dorado był celem niejednej z europejskich wypraw odkrywczych. Podróżnicy pragnęli odnaleźć kraj, w którym złoto leżałoby na ziemi niczym błoto i można by nim wyładować statki po brzegi. Znali też opowieści o niewiarygodnych zwyczajach tubylców, którzy swego wodza dekorowali złotym pyłem. Czy El dorado istniało rzeczywiście? Czy było tylko ułudą spowodowaną żądzą wzbogacenia się? Na zajęciach przyjrzymy się kulturze trzech ludów z Mezoameryki i Ameryki Południowej: Majów, Azteków i Inków. Postaramy się ustalić, ile prawdy było w fantastycznych opowieściach poszukiwaczy?

45. NAJSTARSZE PISMA ŚWIATA I POCZĄTKI ALFABETU (KAT. A, B, C)
Lekcja w głównej mierze dotyczy: egipskich hieroglifów, pisma linearnego A i B (minojskie i mykeńskie = dzisiejsza Grecja) oraz pisma klinowego. Zostanie na niej pokrótce przedstawione pochodzenie pisma, w tym powstanie alfabetu(-ów), rozszyfrowanie znaków, systemy i sposoby zapisów oraz przeznaczenie pisma. Dopełnieniem lekcji będą zajęcia praktyczne (np. pisanie po "papirusie", wyciskanie znaków pisma linearnego A i B), zabawy interaktywne (pisanie mykeńskiej liczby i gra "Pamięć" oraz liczny materiał ilustracyjny.

46. PIŁKA ZGRANA "ZADKIEM" CZYLI NAJLEPSZE AKCJE "MAJOWSKIEGO MUNDIALU" (KAT. A, B, C)
Gladiatorzy Mezoameryki wychodzą na swą arenę bezbronni, a ich sposobem na przetrwanie jest siła ich bioder, kolan i łokci. Muzeum Archeologiczne ma zaszczyt zaprosić Cię na rytualne zawody "Ulamy" - jednej z najstarszych gier piłkarskich. Przyjdź i zalej kauczukiem głowy pokonanych, niech toczy się gra, a stawką w niej życie lub śmierć.

47. "NIE TYLKI CHIŃCZYK" I "MONOPOL" - EGIPSKIE POMYSŁY NA WIECZÓR W GRONIE ZNAJOMYCH (KAT. A, B, C)
Masz żyłkę do hazardu? Lubisz dreszczyk emocji i brak pewności co do kolei losu? Nasze spotkanie jest właśnie dla ciebie. Tylko z nami masz okazję sprawdzić swoje siły w najstarszych grach planszowych Bliskiego Wschodu. Astragale zostały rzucone! Przyjdź i zastaw swój czas, możesz zagrać o wiedzę i wyśmienitą zabawę.


 

Copyright © 2009 Muzeum Archeologiczne w Poznaniu