Oferta edukacyjna - plik do pobrania w formacie MS Word
Oferta edukacyjna - plik do pobrania w formacie PDF
Oferta edukacyjna Muzeum Archeologicznego
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu pragnie zaprezentować program edukacyjny, skierowany do uczniów przedszkoli i szkół, którego celem ma być popularyzacja archeologii jako nauki oraz poszerzenie wiedzy uczniów na temat pradziejów Wielkopolski, ziem polskich i innych cywilizacji starożytnych. Edukacja muzealna jest zarówno cennym uzupełnieniem zajęć dydaktycznych prowadzonych w szkołach, jak i formą na zdobycie zupełnie nowej wiedzy. Program składa się z lekcji muzealnych prowadzonych przez doświadczonych archeologów i historyków. Lekcje mają charakter popularno - naukowy i zostały przygotowane z uwzględnieniem wieku dzieci i młodzieży. Podczas lekcji wiedza przekazywana jest więc uczniom przede wszystkim poprzez różnego rodzaju pokazy praktyczne, uczestnictwo w eksperymentach, prace z zabytkiem oraz z wykorzystaniem różnorodnych multimediów. Każda z lekcji trwa 90 min, a grupa biorąca w niej udział nie może przekraczać 30 osób. Udział w lekcjach jest odpłatny i wynosi 140 zł. W przypadku lekcji "Jak nasi przodkowie lepili garnki z gliny" liczba osób w grupie nie może
przekroczyć 25 osób.
Na lekcje muzealne obowiązują zapisy. Terminy odbywania lekcji muzealnych należy wcześniej uzgodnić telefonicznie pod numerem telefonu 061 8528251. W przypadku odwołania lekcji przez muzeum szkoła zostanie wcześniej poinformowana.
Istnieje możliwość przeprowadzenia niektórych z zaproponowanych przez nas lekcji muzealnych w języku angielskim. Wówczas koszt lekcji wynosi 200 zł dla grupy do 30 osób.
Dla młodszych uczestników zajęć (przede wszystkim w wieku przedszkolnym), proponujemy lekcje muzealne, które możemy przeprowadzić na terenie ich macierzystej placówki. W takim przypadku koszt lekcji uzgadniany jest indywidualnie podczas rezerwacji terminu.
Przedszkole i klasy I -III
Średniowieczne zabawki
Świat sprzed lat, czyli dinozaury i prahistoria
Gościnność i odwaga to cechy prawdziwego Araba!
Afryka czyli nie tylko Egipt!
Niezwykły świat Ameryk: Quetzalcoatl i Tezcatlipoca - wojujący bogowie Azteków.
Niezwykły świat Ameryk: Cywilizacja między dwoma kontynentami. (Majowie).
Niezwykły świat Ameryk: Tajemnice Inków.
Jak wiele sekretów skrywa syberyjska wieczna zmarzlina?
Tadź Mahal dla Mumtaz Mahal: poznaj indyjską historię pięknej miłości.
Co kryje dżungla? (Indochiny).
Śmiertelnie groźna Australia.
"Tygrys sypia czasami". Przenieś się z nami do bajkowego świata starożytnych Chin.
"Od próżniactwa człowiek choruje, od pracy zdrowieje". Sprawdź, czy Japończycy od zawsze byli najbardziej pracowitym narodem na świecie!
Cudze chwalicie, a swego nie znacie, czyli wędrówki po Europie.
Sezonowo:
Archeologiczny zajączek (marzec - kwiecień)
Archeologiczny "dzień dziecka" (maj - czerwiec)
Archeologiczne mikołajki (listopad - grudzień)
Archeologiczne andrzejki (listopad)
Szkoła Podstawowa i Gimnazjum
STAROŻYTNOŚĆ:
Jak nasi przodkowie lepili garnki z gliny?
Tysiące lat temu nie było sklepów. Człowiek wszystko musiał wykonać własnoręcznie. Na naszych zajęciach wcielisz się w rolę starożytnego garncarza i poznasz najstarsze techniki wytwarzania glinianych naczyń.
O jaskiniowcach słów kilka
Czy pamiętasz Flinstonów? Sądzisz może, że życie prawdziwego jaskiniowca było tak samo łatwe? Jeśli chcesz się przekonać jak wyglądała rzeczywistość tysiące lat temu, przyjdź do nas do muzeum i wysłuchaj słów kilku o naszych najstarszych przodkach. Dowiesz się jak wyglądali i czym się zajmowali. Będziesz mógł również przyjrzeć się z bliska wynalazkom z tamtych czasów i wypróbować ich działanie.
Sumerowie - wynalazcy cywilizacji
W zaroślach Cedrowego Lasu czai się straszne monstrum zwane Huwawa. Strapieni Gilgamesz i Enki mają do Ciebie wielką prośbę: "Skrzyknij kumpli i pomóż nam poradzić sobie z tą kreaturą!!! W zamian za to nauczymy Cię wielu ciekawych i pożytecznych rzeczy o najstarszej cywilizacji Eufratu i Tygrysu. Dowiesz się kiedy powstało pismo! Nauczysz się imion wszechmocnych bóstw Sumeru i Akadu! A kiedy będziesz mieć już to wszystko w jednym palcu Czarnogłowi oprowadzą Cię po najstarszych miastach świata! Przybądź, liczymy na Ciebie!!!"
Tajemnice piramid
Jeśli chcesz przenieść się w tajemniczy świat budowniczych piramid, poznać sekrety związane z ich powstawaniem, dowiedzieć się więcej w jakim celu były wznoszone i masz ochotę sam zbudować "wielką piramidę", zapraszamy do nas!
Prawdziwe ZOO - bogowie starożytnego Egiptu
Mnogość bóstw, kultów i rytuałów w staroegipskich wierzeniach może nie jednemu zawrócić w głowie. Mimo tego prowizorycznego chaosu wszystko opierało się solidnych podstawach i kilku niezmiennych zasadach.
Jak być pięknym, czyli egipski salon urody
Pewnie każdy wie, że starożytni Egipcjanie nosili makijaż. Malowały się kobiety, mężczyźni (!!!) a nawet dzieci. Jednak dbałość o higienę, perfekcyjnie wykonany makijaż czy monstrualnej wielkości peruka to nie tylko wynik mody, ale również zapobieganie chorobom czy nawet śmierci.
"Mózg przez nos" przewodnik młodego balsamisty
Jak i dlaczego Egipcjanie robili mumie ? Odpowiedzi na te i inne pytania otrzymasz na naszych zajęciach. Chętnych zapraszamy do sprawdzenia nabytej wiedzy w praktyce.
Mezopotamska kartkówka z matmy
Naucz się zapisywać cyfry pismem klinowym! Dowiedz się z jakimi zadaniami rachunkowymi borykali się Twoi rówieśnicy kilka tysięcy lat temu! Rzuć okiem na sumeryjską szkołę! Zostaniesz ,czy Wolisz własną?
Siedem cudów świata
Czy potraficie jednym tchem wymienić siedem cudów świata antycznego? Jeżeli macie jakieś problemy to zapraszamy do nas. Na naszej lekcji dowiecie się również, dlaczego starożytni uznali je za wyjątkowe.
Dziedzictwo Antyku
Czy wiecie, gdzie wzięły swe początki: demokracja, teatr, igrzyska olimpijskie? Kto wynalazł; cement i bary szybkiej obsługi? Jeśli nie, proponujemy Wam lekcję, podczas której zapoznacie się z osiągnięciami starożytnych Greków i Rzymian.
Starożytne igrzyska sportowe
Bogowie, gracie w tenisa, a może jeździcie na rowerze? Jeśli lubicie być w ruchu zapraszamy na zajęcia poświęcone zawodom sportowym w starożytności. Dowiecie się co odróżnia olimpiadę od igrzysk olimpijskich, jakie dyscypliny uprawiano 2,5 tys. Lat temu i jaka kara groziła za oszustwa.
ŚREDNIOWIECZE:
Średniowieczne zamki i rycerze
W jakim celu budowano zamki i jak broniono dostępu przed nieprzyjaciółmi? Jak wyglądało życie codzienne mieszkańców średniowiecznej warowni? Co oznaczało być szlachetnym i odważnym rycerzem? Poznaj także historię Zamku Królewskiego w Poznaniu i okoliczności powstania narodowego Godła Polski.
Smocze serce i wilcza skóra. Średniowieczne opowieści o Wikingach
Z lekcji historii wiemy, że wikingowie byli groźnymi rozbójnikami i odważnymi kupcami, którzy wyprawiali się w najodleglejsze zakątki średniowiecznego świata. Ale mało kto pamięta, że byli oni też wrażliwymi poetami, zręcznymi rzemieślnikami i artystami. Ich codziennym życiem rządziła religia pełna magii, tajemnic i najrozmaitszych mitycznych stworów. Chcecie przekonać jak wiele wnieśli średniowieczni Skandynawowie do kultury europejskiej? W takim razie, zapraszamy na wyprawę do świata wikińskiej wyobraźni!
Życie codzienne w średniowiecznym grodzie
Zajęcia z udziałem oryginalnych zabytków oraz kopii dotyczących prawie wszystkich dziedzin życia w średniowiecznym grodzisku.
Mieszko I - pierwszy VIP
Czas akcji - wiek X n.e., miejsce akcji - Europa środkowa. Zajęcia mają na celu ukazanie w jaki sposób jeden człowiek zdołał zorganizować swoich współbraci i stworzyć pierwszy na naszych ziemiach organizm państwowy.
Złote księgi . Praca średniowiecznego iluminatora
Jakie było życie średniowiecznych mnichów? Z pewnością pełne modlitwy, ciężkiej pracy i wyrzeczeń. Ale właśnie w ciemnych celach potężnych klasztorów powstawały najwspanialsze dzieła sztuki. Zapierające dech w piersiach, bogato ilustrowane księgi, które opowiadają barwne historie. Przekonaj się w jaki sposób powstawały te średniowieczne arcydzieła.
Średniowieczna dyskoteka
Czy archeolog może wykopać muzykę z dawnych czasów? Okazuje się, że tak! Jesteście ciekawi na jakich instrumentach grano, o czym śpiewano i jak tańczono tysiąc lat temu? Chcecie przekonać się do czego muzyka była niezbędna w wiekach średnich? Wybierzcie się na średniowieczną dyskotekę - poznacie ówczesne hity, dowiecie się muzycznych ciekawostek i z pewnością będziecie się dobrze bawić .
RÓŻNOŚCI:
Archeolog i jego praca
Praca prawdziwego archeologa może nie przypomina filmu o Indiana Jonsie. ale jest tak samo fascynująca. Na naszej lekcji dowiesz się jak współczesna archeologia radzi sobie z zagadkami z przeszłości.
"Ala ma kota, kot ma Alę.", czyli historia abecadła w pigułce
"Abecadło z pieca spadło i." no właśnie i co dalej? Sprawdź kiedy zaczęto posługiwać się pismem i przekonaj się czy pisanie stillusem, z nie długopisem było trudną sztuką?
Co nam chcą powiedzieć zabytki? Archeologia eksperymentalna
Prac a archeologa, jak wszystkim wiadomo, polega na odkrywaniu przeszłości dzięki systematycznym badaniom wykopaliskowym. Ale czy tylko? Przyjdź i zobacz inny świat archeologii. Laboratoriu i eksperyment - ciekawsza strona archeologii.
Wielcy odkrywcy nieznanych lądów
Czy chciałbyś się dowiedzieć w jaki sposób dawni podróżnicy odkrywali nieznane wtedy lądy? Czy Krzysztof Kolumb aby na pewno wiedział, że odkrył Amerykę? Jakich przyrządów używano, kiedy nie znano jeszcze GPS? Jeśli tak, to koniecznie przyjdź do muzeum na lekcję o wielkich odkrywcach i nieustraszonych podróżnikach!
Dla szkół ponadgimnazjalnych
Babski świat od pradawna do przedwczoraj
Poproś mamę by opowiedziała Ci o babci, a babcię by przywołała kilka wspomnień o prababci. Jeżeli możesz zapytaj prababci jaka była pra-prababcia, a tej ostatniej poszukaj na strychu, może gdzieś zachował się jej portret. Jak wiele wiesz, o kobietach w przeszłości ? Jak wiele nie wiesz o tym jakie kiedyś bywało ich życi? Muzeum daje Ci możliwość zakupu biletu w niezwykłą podróż. Udamy się w krainę dawnych Pań i dowiemy się jak dawały sobie radę z Facetami. Zabierz ze sobą kolegów i koleżanki z klasy, każde z was nauczy się tam czegoś nowego.
Czarownica, demon, upiór, kat., kto był najmroczniejszy w średniowieczu?
Przyjdź i sprawdź na własnej skórze!
Święte znaki wyryte w kamieniu, czyli egipskie hieroglify
Jeżeli chcesz przeżyć krótki kurs nauki egipskiego pisma zapraszamy do nas. Na naszych zajęciach przekonasz się, że wcale "diabeł nie taki straszny." Zapewniamy, że pod koniec spotkania będziesz pisał i czytał niczym egipski skryba.
"Mózg przez nos", czyli przewodnik egipskiego balsamisty
Jak i dlaczego Egipcjanie robili mumie ? Odpowiedzi na te i inne pytania otrzymasz na naszych zajęciach. Chętnych zapraszamy do sprawdzenia nabytej wiedzy w praktyce.
Mumie świata. Zwierciadło życia i śmierci
Starożytny Egipt uważany jest za "królestwo mumii", ale na przestrzeni wieków znano różne sposoby zabezpieczania ciał zmarłych na wszystkich kontynentach. Kim byli "Ludzie z bagien" południowoamerykańskie plemiona Indian czy "Otzi - lodowy człowiek"? Spośród wielu tajemnic mumifikacji poznasz te, które szczególnie Cię interesują.
Karawany i daktyle. O wzlotach i upadkach tajemniczej kultury arabskiej.
Co przychodzi Wam na myśl, gdy słyszycie: Arabowie? Czy zdajecie sobie sprawę, że historia Arabów sięga starożytności? Czy wiecie, jak wiele wynalazków, przedmiotów i słów, których dziś używamy powszechnie, zrodziło się w świecie arabskim? Czy mieliście kiedyś okazję iść w pełnym słońcu przez oślepiające piaski pustynnych wydm? Jeżeli nie, to pierwszą okazję będziecie mieli w naszym muzeum. Na naszym spotkaniu przeniesiemy się jednak nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie. Nasza karawana wyruszy bowiem ze starożytności, by szczęśliwie powrócić we współczesnym świecie bazarów pełnych cynamonu, szafranu, daktyli i kawy.
Krew i łzy, brutalne argumenty asyryjskiego władcy
Zaostrzony pal, postrach wrogów. Ciężkie kajdany i budzące grozę klatki u bram miasta. Król "Kraju Aszura" chcąc uzmysłowić Ci swą wyższość nie zawaha się obedrzeć Cię ze skóry i pozbawić głowy. Pytanie brzmi czy masz odwagę mu się przeciwstawić? Poznaj tajniki asyryjskiego rzemiosła wojennego. Uzbrój się i stań do walki !
Budda, Mahomet i Jahwe - szlakiem bogów i proroków
Dlaczego imię Mahomet jest takie popularne? Za co Jahwe nie lubi złotego cielca? Po co Buddzie kropka na czole? Odpowiedzi an te i inne pytania znajdziesz u nas! Przyjdź i poznaj tajemnice największych religii świata.