Kilka słów podsumowania
Królowie i biskupi, a także problemy władzy w średniowieczu, były głównymi tematami ósmej edycji Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej, który odbył się w dniach 2-3 czerwca 2012 roku w Lądzie nad Wartą. Do tych zagadnień nawiązywały najważniejsze punkty programu tegorocznej imprezy, a zatem wykłady popularno-naukowe, wystawy, zajęcia edukacyjne a nawet niektóre wydarzenia kulturalne. Oczywiście poruszone problemy najpełniej można było poznać w trakcie wykładów, które wygłosili historycy, archeolodzy i historycy sztuki podczas dwóch spotkań, zorganizowanych w klasztorze oraz w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej. Ta forma popularyzacji przeszłości, mimo iż jest adresowana do grupy wymagających odbiorców, cieszy się coraz większą frekwencją. Towarzyszy im zresztą wspaniała atmosfera i często żywa dyskusja. Z tegorocznych wystąpień w pamięci zostanie nam wykład prof. Przemysława Wiszewskiego, który na przykładzie słynnego XI-wiecznego sporu między królem Bolesławem Śmiałym a biskupem Stanisławem przybliżył trudności, z jakimi zmaga się współczesna nauka w wyjaśnianiu zagadek przeszłości.
Publiczność interesowała się także wystawami, zaś jej najmłodsza część, czyli dzieci, licznie uczestniczyły w zabawach i warsztatach edukacyjnych. Okazji do zgłębiania wiedzy o średniowieczu z pewnością nie brakowało. Dostarczali ich autorzy pikniku naukowego, a także odtwórcy dawnych rzemiosł oraz członkowie drużyn wojów i bractw rycerskich. Dużym powodzeniem cieszyły się inscenizacje historyczne i spektakle teatralne. Wśród nich wiele do myślenia dało przedstawienie "Zapomniana historia" Teatru Ewolucji Cienia, przedstawiające przebieg - głośnego w średniowieczu - sporu o inwestyturę między papieżem Grzegorzem VII a królem (później cesarzem) Henrykiem IV. Natomiast wytchnienia można było poszukać w koncertach, które odbywały się na festiwalowym podgrodziu ("Kwartet Jorgi", "Kwartet Wiejski", "Tryzna" i "Pola Rabarbru") oraz w kościele Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja ("Liarman" i "Galakticus").
Kolejna edycja Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie przeszła już do historii. W trakcie kilku lat wypracowaliśmy własną formułę imprezy, która została zaakceptowana przez odbiorców i stała się pewną jakością, rozpoznawalną w Polsce. Cieszymy się z licznych głosów uznania i dobrych recenzji, a szczególnie jest nam miło wtedy, gdy słyszymy, że na każdą edycję lądzkich spotkań ze średniowieczem publiczność czeka z niecierpliwością. Obecnie jesteśmy myślami już przy następnej imprezie, która odbędzie się w przyszłym roku pod hasłem "Wioski i parafie". Pragniemy opowiedzieć o wspólnotach lokalnych oraz ich znaczeniu w dziejach średniowiecznej Polski i Europy. Nie zabraknie też nawiązań do współczesności, bowiem również dziś sprawy naszej wioski, miasta, gminy czy parafii obchodzą nas bardziej niż odległy świat. Zatem zapraszamy do Lądu, do małej miejscowości, w której - jak zwykle - poznawać będziemy wielką historię.
Michał Brzostowicz