Muzeum
Archeologiczne
strona główna
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
struktura
kontakt

English



Katalog


Badania archeologiczne

na Nizinie Wielkopolsko - Kujawskiej i Ziemi Lubuskiej

sezony 2004 - 2005


Wystawa będzie czynna od 8 kwietnia - 15 czerwca 2006

Po raz pierwszy w nowych salach wystawowych Pałacu Górków



       Muzeum Archeologiczne w Poznaniu zaprasza na kolejną ekspozycję podsumowującą odkrycia archeologiczne na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Kujawach w latach 2004 i 2005.
       Główne prace archeologiczne odbywały się na trasach dwóch budowanych autostrad: A-2 (odcinek Świecko) i A-18 (odcinek Olszyna-Golnice), ale tym razem wyłącznie na odcinku lubuskim. Fakt ten znajduje odzwierciedlenie w przygotowanym przez nas Katalogu badanych wykopaliskowo stanowisk archeologicznych. I tak w latach 2004-2005 - ze wszystkich 247 poddanych badaniom stanowisk archeologicznych, znaczna ich część połowa bo 109 jest zlokalizowana na terenie województwa lubuskiego. Prócz archeologicznych badań ratowniczych na trasie wspomnianych autostrad były również prowadzone na mniejszą skalę badania na innych inwestycjach przemysłowych. Należy tu wymienić początek badań na trasie kolejnej autostrady A-1 w rejonie Kujaw, czy też na lokalnych obwodnicach drogowych: Międzyrzecza, Sulechowa, Nowej Soli, Gniezna oraz na budowie lokalnych gazociągów: w pobliżu Kościana i Kórnika. Tylko nieliczne stanowiska badane były w ramach programów czysto naukowych, np. Bruszczewo, Łekno, Poznań-Ostrów Tumski czy Śmiardowo Krajeńskie.
       Na wystawie prezentowane są wybrane i najciekawsze zabytki, które pochodzą z niespełna 40 stanowisk archeologicznych. Omówiono tu też odkrycia, które nie są wprawdzie prezentowane na ekspozycji, jednak ich znaczenie dla nauki zasługuje już teraz na uwagę. Nie mogły znaleźć się na wystawie, gdyż są obecnie poddawane żmudnym i pracochłonnym pracom konserwatorskim, bądź też nie można było ich pozyskać z uwagi na prezentację na innych wystawach.
       Najstarsze z prezentowanych zabytków to wykonane z krzemienia narzędzia pochodzące ze schyłkowego paleolitu (kultura hamburska, ok. 12 tys. lat p.n.e.).
Najmłodsze pochodzą natomiast z późnego średniowiecza.


Autorzy scenariusza wystawy: Andrzej Krzyszowski, Patrycja Silska




powrót do wystaw czasowych

 
strona główna   do góry    

© Muzeum Archeologiczne w Poznaniu