Muzeum
Archeologiczne
strona główna
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
struktura
kontakt

English


Zdjęcia


Starożytne brązy chińskie


Kurator: Agnieszka Mączyńska
otwarcie wystawy: 1 grudnia 2003 r.
czas trwania: do 15 stycznia 2004 r.

     Wystawa została przygotowana na zlecenie chińskiego Ministerstwa Kultury w ramach programu popularyzacji historii i kultury Chin w różnych częściach świata. Spośród ogromnej liczby zabytków wybrano kilkadziesiąt, reprezentujących najciekawsze i najcenniejsze przykłady chińskiej sztuki brązowniczej. Na wystawie prezentowanych jest 47 kopii przedmiotów wykonanych z brązu, pochodzących z okresu od późnego neolitu, z czasów dynastii Xia (2100 p.n.e. - 1600 p.n.e.), poprzez okres świetności tego rzemiosła w czasach dynastii Zhou (1112 p.n.e. - - 256 p. n.e.), a skończywszy na zabytkach z czasów panowania dynastii Tang (618-907 n.e.). Sztuka brązownictwa stanowi jedną z najświetniejszych kart wspaniałej, liczącej 5000 lat, chińskiej kultury. Brązownictwo artystyczne pojawiło się po raz pierwszy w czasach dynastii Xia, tj. w okresie pomiędzy ok. 2100 p.n.e. a 1600 p.n.e. i było kontynuowane jeszcze w czasach dynastii Han (206 p.n.e. do 220 n.e.). Jednak jego największy rozkwit przypadł na okres panowania dynastii Zhou (od 1112 p.n.e. do 256 n.e.). Uzdolnieni rzemieślnicy i artyści stworzyli ogromną ilość prawdziwie mistrzowskich dzieł, reprezentujących zarówno rozmaitość form, jak też ich stylistyczne bogactwo oraz różnorodność motywów zdobniczych. Do dziś zachowało się ponad dziesięć tysięcy tego rodzaju obiektów. Sławę w świecie zawdzięczają one niezwykle wysokiemu poziomowi wykonania, skomplikowanemu zdobnictwu oraz wytwornym, a zarazem prostym inskrypcjom.

      Przedmioty z brązu były pierwotnie używane wyłącznie podczas uroczystych obrzędów. Naczynia o rozmaitych formach, a także kadzielnice, dzwony i sztylety stanowiły akcesoria niezbędne w ceremoniach ofiarnych. Służyły one do przechowywania pokarmów i płynów - przede wszystkim wina, natomiast sztylety - do zabijania składanych w ofierze zwierząt. Z biegiem czasu, dzięki wzrostowi umiejętności rzemieślników i odkryciu nowych metod wyrabiania brązów, zwiększyła się ich jakość i ilość.

      Już na najstarszych brązach pojawiły się inskrypcje, które upamiętniały wielkie wydarzenia polityczne - odniesione zwycięstwa, nadania ziemi itp. Większość z nich zawiera bardzo krótkie teksty - imię zmarłego i datę złożenia ofiary. Znane są jednak także inskrypcje złożone z kilkuset znaków, z tekstami modlitw lub opisami ważnych wydarzeń. Do dzisiaj odczytano około dwóch i pół tysiąca tekstów zachowanych na starożytnych brązach.

      Obiekty prezentowane na wystawie Starożytne Brązy Chińskie to kopie wybranych dzieł powstałych w okresie od panowania dynastii Xia po czasy dynastii Han. Większość z nich to obiekty odkryte w Zhouyuan w prowincji Shaanxi, na terenie nazywanym "ojczyzną chińskiej sztuki brązowniczej". Są one datowane na okres panowania dynastii Zhou. Prezentowane prace należą do kategorii obiektów rytualnych, broni, instrumentów muzycznych i prostych naczyń użytkowych i mogą być traktowane jako przyczynek do lepszego zrozumienia skomplikowanej historii Chin od okresu niewolnictwa po wczesne fazy społeczeństwa feudalnego.


powrót do wystaw czasowych

 
strona główna   do góry    

© Muzeum Archeologiczne w Poznaniu