Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
     konferencje i spotkania          zasoby          strona główna     { English }    


Cele i założenia



ARENA zamierza zrealizować cztery podstawowe założenia:



Podejmowanie inicjatyw zmierzających do wymiany doświadczeń i dalszego szkolenia specjalistów

To zadanie projektu ARENA dotyczy naglącej potrzeby uświadomienia ulotnego charakteru danych cyfrowych oraz konieczności ich trwałego zabezpieczenia na skalę europejską. Jest ono skierowane zarówno do samych partnerów, jak i do innych organizacji europejskich, odpowiedzialnych za ochronę archiwów archeologicznych. ARENA zamierza opracować program Europejskich Seminariów i warsztatów, realizowanych w trakcie konferencji European Association of Archaeologists (EAA) oraz Computer Applications in Archaeology (CAA). Będą one poświęcone ochronie i promocji danych cyfrowych o dziedzictwie kulturowym.

Powyższe zadanie obejmuje rozpoznanie problemu utworzenia i utrzymania wielojęzycznych zasobów danych. Przewiduje się ponadto zbadanie możliwości wykorzystania elektronicznych sieci komunikacyjnych w celu wymiany informacji w formie podręczników, istniejących procedur zarządzania informacjami o dziedzictwie kulturowym na poziomie ogólnokrajowym i regionalnym, zastosowań metadanych oraz standardów umożliwiających interoperacyjność systemów informacji geograficznej (GIS). Intencją tych działań jest uświadomienie problemu archiwizacji danych cyfrowych, wprowadzenie standardów i interoperacyjności na poziomie krajowym, jak i europejskim oraz dostarczenia prototypu ogólnoeuropejskiej sieci archiwizacji danych archeologicznych.

Założenia

Umożliwienie partnerom ARENY wymianę i poszerzenie ich dotychczasowej wiedzy i doświadczeń.

Udostępnienie wszystkim krajom europejskim doświadczeń zgromadzonych w trakcie realizacji projektu.

Rozwój i promocja archiwów w formie plików cyfrowych, standardów metadanych oraz protokołów komunikacyjnych.

Wskazanie tych obszarów, dla których konieczne jest opracowanie odpowiednich instrukcji, przetłumaczenie już istniejących oraz realizacja projektów zmierzających do utworzenia i promocji nowych podręczników.

<<< do góry


Promowanie wybranych aspektów dziedzictwa kulturowego

To zadanie ARENY skierowane jest w pierwszej kolejności do zawodowych archiwistów, pracujących z cyfrowymi danymi archeologicznymi. Jednakże zakłada się, iż w dalszej perspektywie przyniosą one również korzyści społeczności akademickiej oraz wszystkim zainteresowanym. Drugie z tych zadań jest oczywiście końcowym celem projektu polegającym na upowszechnieniu informacji o kluczowych archiwach archeologicznych, które mogą być wykorzystane zarówno w pracy naukowej, jak i w popularyzacji archeologii. Możliwe, iż nasze rozwiązania zostaną zastosowane również w innych dziedzinach, np. w "Performing Arts Data Service" (PADS) oraz "Visual Arts Data Service" (VADS) w Wielkiej Brytanii oraz u rumuńskiego partnera ARENY - Instytutu Pamięci Kulturowej w Bukareszcie (cIMeC).

Podstawowym zadaniem partnerów ARENY jest rozpoznanie i udostępnienie środowisku naukowemu i ogółowi społeczeństwa wyboru znaczących archiwów archeologicznych oraz zestawów danych o dziedzictwie kulturowym. Odpowiednie zasoby będą wybierane pod kątem ich znaczenia międzynarodowego oraz społecznego zainteresowania w skali ogólnoeuropejskiej. Zasadniczy nacisk zostanie położony na te tematy, w odniesieniu do których partnerzy dysponują szczególnie bogatymi archiwami dotyczącymi określonego okresu chronologicznego bądź kultury.

Realizacja tego zadania dostarczy każdemu z partnerów projektu bezpośrednich doświadczeń z zakresu przygotowywania i dokumentowania archiwów cyfrowych. Umożliwi ono również popularyzację korzystania z danych cyfrowych wśród społeczności akademickiej oraz umożliwi dostęp do wyników prac terenowych na stanowiskach o znaczeniu międzynarodowym.

Założenia

Rozwój i wymiana doświadczeń między partnerami projektu w zakresie ochrony i popularyzacji archiwów cyfrowych.

Udostępnianie zgromadzonych informacji innym organizacjom europejskim.

Promocja dostępu do wybranych archiwalnych zespołów danych cyfrowych o znaczeniu międzynarodowym i tekstów o tematyce archeologicznej dla środowisk akademickich i ogółu społeczeństwa.

<<< do góry


Adaptacyjne i innowacyjne wykorzystanie nowych technologii na użytek uczestników programu, użytkowników oraz ogółu zainteresowanych

Niektórzy spośród partnerów ARENY mieli już okazję zdobyć doświadczenie w zakresie stosowania intuicyjnych interfejsów do prezentacji danych archeologicznych dla potrzeb środowiska akademickiego, zawodowego i ogółu społeczeństwa. Dzięki ARENIE wszyscy jej partnerzy będą mogli skorzystać z możliwości, jakie oferują takie technologie, w tym zwłaszcza wyszukiwanie w oparciu o mapę, czy też mapa interaktywna.

ARENA przyczyni się również do rozwoju interoperacyjnego cyfrowego archiwizowania danych. Cel ten zostanie zrealizowany dzięki rozpoznaniu mechanizmów przekazu danych archiwalnych pomiędzy partnerami; będziemy również dążyć do rozwoju interoperacyjności, aby możliwe było np. zlokalizowanie rozproszonych archiwów, odnoszących się do określonego regionu dzięki skośnemu przeszukiwaniu szeregu katalogów. Przykład tego typu portalu na poziomie krajowym (w Wielkiej Brytanii) można znaleźć na stronie Historic Environmental Information Resources Portal (HEIRPORT).

Partnerzy ARENY zamierzają poszerzyć dotychczasowe doświadczenie w zakresie wyszukiwania informacji archeologicznych w oparciu o mapę, udostępniając je do powszechnego użytku. W centrum uwagi znajdują się także technologie umożliwiające interoperacyjne wyszukiwanie w oparciu o mapę.

Założenia

Wymiana doświadczeń w zakresie rozwoju interfejsów kartograficznych dla wyszukiwania danych archeologicznych.

Zastosowanie wyszukiwania opartego na mapach u szeregu partnerów projektu ARENA.

Rozpoznanie możliwości zastosowania zwykłych map w celu wyszukiwania informacji na poziomie międzynarodowym, łącznie z kwestią praw autorskich oraz różnych systemów współrzędnych kartograficznych.

Rozwój systemu interoperacyjnego wyszukiwania opartego na mapie, który umożliwi użytkownikowi skośne przeszukiwanie archiwów kilku partnerów przy zastosowaniu intuicyjnego interfejsu użytkownika.

<<< do góry


Opracowywanie projektów badawczych, działań kreujących świadomość społeczną oraz upowszechniających wiedzę

Działania ARENY nawiązują do inicjatyw wprowadzenia kilku standardów języków mark-up oraz protokołach, jakie pojawiły się w ostatnich latach, w tym zwłaszcza: Dublin core standard, XML i Z39.50. Obecnie partnerzy ARENY dysponują zróżnicowaną wiedzą i doświadczeniem w zakresie ich zastosowania. Niniejsze zadanie pozwoli każdemu z nich skorzystać z sumy tych umiejętności. Ta wspólna wiedza zostanie następnie wykorzystana podczas realizacji drugiego i trzeciego celu ARENY.

Omawiane działania umożliwią także interopearcyjny dostęp do archiwów na stronie ARENA: Europejskie Archiwa Archeologiczne oraz portal poświęcony dziedzictwu kulturowemu. Należy jednak podkreślić, iż nie jest to tylko kolejny portal do stron internetowych, jak np. ARGE (the Archaeological Resource Guide to Europe / Przewodnik po Europejskich Zasobach Archeologicznych). Portale tego typu gromadzą głównie bazy danych o stronach internetowych, które muszą być ciągle uzupełniane, aby zachować swą aktualność. Natomiast Portal Z39.50 łączy użytkownika z docelowymi rozsianymi bazami danych, które mogą być aktualizowane przez ich rodzinne instytucje.

Założenia

Uzgodnienie standardów metadanych do opisu archiwów dziedzictwa kulturowego.

Rozpoznanie metod użytkowania wielojęzycznych tezaurusów w wyszukiwaniu skośnym

Zastosowanie interoperacyjności wysokiego poziomu z wykorzystaniem protokołów http i SGML/XML przez wszystkich partnerów

Utworzenie ram dla portalu internetowego, poświęconego europejskim archiwom archeologicznym.

<<< do góry