Muzeum
Archeologiczne
strona główna
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
struktura
kontakt

English




Malowidło ścienne przedstawiające

ZEJŚCIE CHRYSTUSA DO OTCHŁANI

już dostępne dla zwiedzających na wystawie "Archeologia Sudanu"


Połączona Ekspedycja do Doliny Nilu Środkowego jest wspólnym dziełem Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Archeologicznego w Poznaniu i Poznańskiego Towarzystwa Prehistorycznego. Ekspedycję tę, działająca w Sudanie, zorganizował w 1997 roku i kieruje nią do dziś Bogdan Żurawski.
Ogromną sensacja było odkrycie w 2001 roku, na obrzeżach wioski Banganarti, centrum pielgrzymkowego z okresu VI-XVI wieku ze wspaniałym Rafaelionem (budowlą sakralną dedykowaną archaniołowi Rafałowi) z zespołem doskonałych malowideł ściennych przedstawiających m.in. królów Nubii. Na ścianach Rafaeolionu zachowało się ponad 900 inskrypcji, graffiti, i dipinti pozostawionych przez pielgrzymów.
Pod Rafelionem znaleziono jeszcze trzy kościoły, których mury sukcesywnie przebudowywane, zachowały się do wysokości prawie czterech metrów. Najstarszy na planie bazylikalnym, powstał w niedługim czasie po przyjęciu chrztu przez władców Nubii w połowie VI wieku n.e.
Ściany tych "dolnych" kościołów ozdabiane były malowidłami i pokrywane inskrypcjami ogromnej wartości historycznej. Do najciekawszych należy kompozycja przedstawiająca zejście Chrystusa do Otchłani, "ikona" przedstawiająca Matkę Boską w pozie orantki oraz św. Merkuriusza zabijającego Juliana Apostatę.
Matka Boska w pozie orantki już od 2006 roku jest eksponowana na wystawie stałej Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. 6 listopada 2007 roku dołączyło do niej malowidło przedstawiające "Zejście Chrystusa do otchłani".






strona główna      

© Muzeum Archeologiczne w Poznaniu