Muzeum
Archeologiczne
strona główna
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
 
English


Zdjęcia z imprezy


OTWARCIE GRODU SŁOWIAŃSKIEGO W LĄDZIE NAD WARTĄ


       W dniu 14 października 2006 roku wójt Gminy Lądek Jerzy Kasznia dokonał uroczystego otwarcia grodu słowiańskiego w Lądzie nad Wartą (pow. słupecki). Obiekt ten, wzniesiony w ramach realizacji projektu "Powrót do źródła", stanął w pobliżu Ośrodka Edukacji Przyrodniczej, na tej samej łące, gdzie od 2005 roku organizowane są Festiwale Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej. Budowa dotowana była z funduszy Unii Europejskiej oraz ze środków własnych Gminy Lądek, przy konsultacji naukowców z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu oraz Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich, Oddział w Poznaniu.
       Uroczystość poprzedziło spotkanie mieszkańców Gminy oraz zaproszonych gości w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej. W jego programie znalazł się wykład dr Michała Bogackiego pt. "Działalność Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jómsborg-Vineta - przykład połączenia reenactingu i działań rekonstrukcyjnych (archeologia eksperymentalna)" oraz projekcja filmu Macieja Słowińskiego pt. "Ziemia Warta Odkrycia". Następnie goście przeszli do grodu, gdzie stali się świadkami przekazania tego obiektu Lokalnej Grupy Działania Fundacji "Unia Nadwarciańska" oraz Drużynie Słowiańskiej "Warcianie". Staropolskie przyjęcie uświetniły występy "Warcian" oraz pokazy walk, zaprezentowane przez zaprzyjaźnione drużyny z Poznania (Drużynę Wojów "Lech"), Sierakowa i Wolina.
       Gród słowiański w Lądzie zajmuje plac o średnicy 40 m. Na części jego obwodu wznosi się palisada umocniona ziemnym wałem, licowanym od zewnątrz płaszczem z kamieni polnych. Do wnętrza prowadzi brama, umieszczona pod wieżą. Zabudowę obiektu tworzą trzy chaty zrębowe, jedna chata o plecionkowej konstrukcji ścian oraz budynek wzorowany na świątyni słowiańskiej z Gross Raden w Meklemburgii. W ciągu najbliższych dwóch lat planujemy otoczyć wałem cały gród oraz skompletować wyposażenie domów. Już wiosną 2007 roku rozpoczniemy zajęcia edukacyjne, adresowane do dzieci i młodzieży szkolnej z całej Polski. Prowadzić je będą członkowie Drużyny Słowiańskiej "Warcianie" i drużyn zaprzyjaźnionych, a także pracownicy Muzeum Archeologicznego w Poznaniu oraz studenci archeologii i historii.





strona główna      

© Muzeum Archeologiczne w Poznaniu