Muzeum
Archeologiczne
strona główna
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
 
English


Program

Transport

Kilka refleksji
po Festiwalu


Zdjęcia
z imprezy


Film z imprezy


"PIELGRZYMKI I PODRÓŻE"

III Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej
w Lądzie nad Wartą

Ląd, 2-3czerwca 2007 r.


       Dla człowieka średniowiecza, przywiązanego do własnego domu, wsi, grodu, zamku czy miasta, wyprawa do miejsc bliskich lub dalekich, była nie tylko ważnym wydarzeniem, ale też wielkim wyzwaniem. Porzucając swój świat, wyruszał przecież w nieznane; przemierzać musiał drogi, na których czyhało wiele rzeczywistych lub wyimaginowanych niebezpieczeństw. Jednak dotarcie do celu, a następnie szczęśliwy powrót do domu, wynagradzały trud całej podróży, wielkiej przygody, którą później z rozrzewnieniem wspominał przy ognisku podczas długich zimowych wieczorów.
       W tamtej epoce okazji do wędrowania nie brakowało. Władcy objeżdżali swoje ziemie, by lepiej sprawować rządy, misjonarze wyruszali w świat nawracać pogańskie ludy, pątnicy zdążali do świętych miejsc, by zaznać u nich łask i stać się świadkami cudów, kupcy jeździli po dworach, grodach i targach, oferując różne towary, z kolei wojownicy szli na wojnę do cudzego kraju w poszukiwaniu sławy, łupów i niewolników. Jeździli też posłowie, rolnicy, rzemieślnicy, muzycy, komedianci, bakałarze, ludzie pragnący poprawy swego losu, a także zwyczajni awanturnicy. Przemierzali wygodne trakty, niekiedy trudne ścieżki wiodące przez lasy i góry, żeglowali po rzekach i wzdłuż morskich wybrzeży. Byli prawdziwymi bohaterami tej epoki! Opowiemy o nich w Lądzie, podczas kolejnego Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej.
       W tych dniach wszystkie drogi prowadzić będą do Lądu! Gród słowiański, który stanął już na festiwalowej łące, przyciągać będzie kupców, wędrownych rzemieślników oraz dzielnych wojów. Z kolei klasztor, z piękną kaplicą pw. św. Jakuba Apostoła oraz z relikwiami św. Urszuli w kościele pw. Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja stanie się celem pobożnych pielgrzymek. Podobnie jak w ubiegłych latach, w programie imprezy znajdą się wykłady, wystawy, koncerty muzyki dawnej, inscenizacje historyczne, prezentacje rzemiosł, pokazy walk i turnieje szachowe. Przygotujemy również wiele atrakcji dla dzieci. Zachęcać będziemy także do odwiedzania innych urokliwych miejsc ziemi nadwarciańskiej - Słupcy, Zagórowa, Ciążenia i Pyzdr.
       Wszystkich miłośników historii i kultury średniowiecza zapraszamy do Lądu. Wybierzcie się w tę niezwykłą podróż, by podziwiać, poznawać, smakować i przeżywać wielką przygodę.

Kontakt:
Michał Brzostowicz (Muzeum Archeologiczne w Poznaniu) - michbrz@man.poznan.pl
Henryka Mizerska (Starostwo Powiatowe w Słupcy) - mizerska@wp.pl
Joanna Słowińska (Starostwo Powiatowe w Słupcy) - promocja@powiat-slupca.pl
Jacek Wrzesiński (Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich, Oddział w Poznaniu) - jaled@wp.pl






strona główna      

© Muzeum Archeologiczne w Poznaniu