Muzeum
Archeologiczne
strona główna
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
 
English


Program

Informator Festiwalowy



Organizator:

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Polska-Ukraina"

Patronat Honorowy:

Ministerstwo Kultury i Turystyki Ukrainy

Komitet Honorowy:

Ambasador Ukrainy w RP Olexandr Motsyk

Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak

Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny

Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki

Rektor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza Bronisław Marciniak

Dyrektor Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki Sławomir Pietras

 

Festiwal "Ukraińska Wiosna" tworzony jest przez najwybitniejszych przedstawicieli różnych dziedzin kultury i sztuki ukraińskiej. Do współpracy zaprosiliśmy m.in. takich znanych artystów jak: "Tartak", "Kijowskich Solistów", Zespół Tańca "Junist'", Wiaczesława Boreckiego, uznanych pisarzy oraz politologów. Polska kultura również będzie obecna na Festiwalu. Do udziału w nim zaprosiliśmy bowiem liderów polskiej sceny rockowej - "Lao Che".
Jednym z priorytetowych założeń Festiwalu, jest przełamywanie stereotypów i barier, co w kontekście zbliżającego się Euro 2012 jest niezwykle ważne. Poza tym "Ukraińska Wiosna" staje się istotnym elementem strategii ubiegania się Poznania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Przedsięwzięcia skierowane są do młodzieży i dorosłych. Program, który przygotowaliśmy zawiera ofertę kulturalną o charakterze masowym. Nie zabraknie też wysokiej kultury, przeznaczonej do widzów o wysublimowanym smaku.

WYSTAWY

RZEŹBA
W pięknej scenerii dziedzińca Muzeum Archeologicznego w Poznaniu przedstawione zostaną najlepsze prace Wiaczesława Boreckiego . Rzeźby artysty urzekają lekkością i finezją, są niczym zmaterializowane sny, mgnienie nocnego marzenia, które artysta uwiecznił dzięki swojemu nieprzeciętnemu talentowi i podarował widzom. Nieskorzystanie z prezentu artysty byłoby niewątpliwym błędem.

HOLOGRAMY
Wystawa hologramów - w specjalnie przygotowanej pod tę wystawę sali Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu zostaną zaprezentowane holograficzne kopie najcenniejszych eksponatów z ukraińskich zbiorów muzealnych.

LITERATURA

DEBATA LITERACKA
Spotkania z literaturą od samego początku istnienia Festiwalu stanowią jedno  z  najważniejszych wydarzeń Ukraińskiej Wiosny. Specjalnie na Ukraińską Wiosnę przyjadą do Poznania Lidia Stefanowska , Mykoła Riabczuk oraz Marianna Kijanowska . Na spotkaniu z czytelnikami, które poprowadzi Bogusław Bakuła opowiedzą m.in. o tym, jak to jest być poetą na Ukrainie, w kraju nękanym przez kryzysy gospodarcze, polityków-naciągaczy i konflikty społeczne.
Na debatę literacką, zapraszamy do sali multimedialnej w Muzeum Archeologicznym.

NOC POEZJI
...najważniejszą część wieczoru stanowić będzie jednak Noc Poezji . Na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego jak w dzikim tańcu, huraganie emocji zawirują wspólnie muzyka, słowa, obrazy i gesty. Podczas koncertu polsko-ukraińskiego zespołu DAGADANA muzycy będą nie tylko wykonywać własne utwory, ale i przeplatać je recytowaniem wierszy wspomnianych wyżej poetów. Na tym jednak nie koniec niespodzianek. Serhij Petluk - plastyk ze Lwowa, który wprowadził w osłupienie mieszkańców swego miasta, kiedy to na jednej z dzielnicy Lwowa zamienił ponury wieżowiec w ogromną krzyżówkę. Ten sam Serhij Petluk zaskoczy zapewne również poznańską publiczność, ponieważ wizualna oprawa koncertu została powierzona właśnie jemu. Nie zapominajmy przy tym, że w czasie występów na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego wciąż jeszcze będą zainstalowane rzeźby Wiaczesława Boreckiego. Czy można wyobrazić sobie pełniejszą syntezę sztuk?

HISTORYCZNO-POLITYCZNIE

DEBATA POLITOLOGICZNA
Dyskusje na tematy społeczne, polityczne i historyczne należą do najbardziej emocjonujących wydarzeń na Festiwalu. Ukraińska młoda demokracja wciąż daleka jest od stabilizacji i rzadko kto jest w stanie przewidzieć prawdopodobny scenariusz najbliższych wydarzeń. Prowadzącymi debaty są wybitni znawcy realiów Ukrainy - dr Piotr Andrusieczko oraz dr Marek Figura . Dzięki ich szerokim kontaktom na Ukrainie publiczność poznańska ma szansę zapoznać się z postaciami reprezentującymi różne poglądy i mającymi odmienne, często wzajemnie wykluczające się wizje rozwoju naszego wschodniego sąsiada. W debacie udział wezmą najbardziej znane postacie ukraińskich wśród ukraińskich politologów i historyków: Wołodymyr Fesenko i Ołeksij Harań . To wszystko sprawia, że na spotkaniach zawsze panuje pełna napięcia atmosfera, a one same przeciągają się długo ponad zaplanowany czas.

KONCERTY

LAO CHE & TARTAK
Wraz z TARTAKIEM (Ukraina) we wtorkowy wieczór na Dziedzińcu Zamkowym, zagra LAO CHE (Polska). Zarówno TARTAK, jak i LAO CHE wywołują dreszcze emocji u prawdziwych fanów rocka. Każda z grup może poszczycić się licznym gronem swoich wielbicieli. Ich koncerty cechuje wysoka frekwencja, a ponadto stale odnotowuje się tendencję wzrostową. To właśnie w  Poznaniu, podczas Ukraińskiej Wiosny muzycy wystąpią po raz pierwszy na wspólnej scenie. Organizatorzy zapewniają sporą dawkę dobrej, energetycznej muzyki, mocne brzmienia i super atmosferę. Jedno jest pewne - zadowoleni będą nawet najbardziej wybredni!

DRYMBA DA DZYGA
Żywiołowe dźwięki instrumentów ludowych i nieprawdopodobnie charyzmatyczna wokalistka zespołu porywają publiczność do tańca. Cel jaki stawiają sobie muzycy to połączyć ukraińską muzykę ludową z dobrym rockiem. Z realizacją tego celu członkowie nie mają kłopotów, czego niejednokrotnie dowiedli podczas swoich koncertów. Za każdym razem koncert grupy DRYMBA DA DZYGA przekształca się w magiczne widowisko. Zapowiada się bardzo intensywny, wręcz zjawiskowy koncert.

JUNIST'. KONCERT GALOWY.
Na koncercie galowym naszego Festiwalu wystąpi wraz z orkiestrą Zespół Tańca JUNIST', który zaprezentuje ludowe tańce ukraińskie. Tego dnia na scenie Teatru Wielkiego z oryginalnym brzmieniem ukraińskich melodii przeplatać się będą intensywne barwy ukraińskich strojów ludowych. W trzech słowach: żywioł, ekspresja, ruch.

KIJOWSCY SOLIŚCI
Koncert w wykonaniu orkiestry o nietypowej nazwie KIJOWSCY SOLIŚCI jest okazją do poznania piękna muzyki klasycznej i współczesnej w wyjątkowym, pełnym młodzieńczej energii wykonaniu. "Koncert Mistrzów" - oraz takie słowa padły po ubiegłorocznym koncercie Orkiestry w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. KIJOWSCY SOLIŚCI łączą w sobie entuzjazm, pasję i kreatywność.
Koncert, który zabrzmi w czwartek w auli UAM jest dowodem na to, że muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale i łączy narody. Schumann, Schubert, Czajkowski, Szostakowicz, Piazzolla, Bach, Beethoven, Mozart, Stankowycz, Szczerbakow. W blasku tych nazwisk każde następne słowo jest po prostu zbędne.

MUZYKA GORSKIEGO
Konstanty Antoni Gorski to postać, która łączy kulturę polską i ukraińską. Większość swojego życia artystycznego spędził w Charkowie, nie zapominając przy tym o swoim polskim pochodzeniu. Jego twórczy dorobek w latach komunizmu został skazany na zapomnienie. Dzisiaj, dzięki wysiłkowi nieobojętnych na kulturę ludzi, powraca na należne sobie miejsce.
W programie: warsztaty operowe, koncerty organowe, umieszczenie tablicy pamiątkowej na budynku, w którym mieszkał K. A. Gorski, publikacja monografii na temat życia i twórczości K. A. Gorskiego, recital na fortepian skrzypce i sopran, występ chóru prawosławnego.

KINO

HOFFMANOWSKA UKRAINA
Przegląd kina ukraińskiego w tegorocznej edycji Ukraińskiej Wiosny nabierze nieco odmiennego kształtu. Tym razem chcielibyśmy przedstawić postać i twórczość wielkiego przyjaciela Ukrainy - Jerzego Hoffmana oraz najwybitniejszego ukraińskiego aktora XX wieku - Bohdana Stupkę . Obaj panowie w roku 2008 wspólnie odebrali nagrodę Kapituły Pojednania Polsko-Ukraińskiego za znaczny wkład w sprawę polsko-ukraińskiego porozumienia. Oprócz spotkania z reżyserem i aktorem odbędzie się również pokaz filmu Jerzego Hoffmana "Ukraina - narodziny narodu" . "Ukraina - narodziny narodu" to zrealizowane w latach 2004 - 2007, podzielone na cztery części, dokumentalne dzieło Jerzego Hoffmana ukazujące tysiącletni proces kształtowania się narodu ukraińskiego.

JARMARK

Jarmark to kulturalna podróż w świat smacznej kuchni i sztuki użytkowej , muzyki oraz tańców ludowych. Goście Festiwalu będą mieli okazję spróbować ukraińskiego barszczu, solanki, pierogów oraz czinachi.
W tym barwnym wydarzeniu wezmą udział rękodzielnicy z różnych regionów Ukrainy. Zaprezentują oni sztuk ę ludow ą Huculszczyzny, Bukowiny, Galicji, Podola oraz Kijowszczyzny ze wszystkimi jej osobliwości. Na Starym Rynku można będzie nie tylko pooglądać, ale i nabyć tkane i haftowane ukraińskie ręczniki, serwety, wyszywane koszule i ikony.
Mistrzowie rękodzielnictwa przywiozą ze sobą także oryginalne wyroby z biseru , drewna i ceramiki, które z pewnością zainteresują kolekcjonerów .
Punktem kulminacyjnym jarmarku będzie prezentacja kultury kozackiej i oraz pokaz sztuki bojowej. Kulturę kozacką oraz sztukę bojową p oznaniakom - zaprezentuje ukraiński kozak z Donbasu Wadym Zadunajsk i . Wystąpi także Teatr SZUTNIK z gogolowską sztuką "Jarmark Soroczyński" oraz zaśpiewa Chór MACIEJEK . Wydarzenie uświetni koncert zespołu WITROHON .
Ukraiński jarmark na poznańskim Starym Rynku to doskonały pomysł na spędzenie niedzielnego popołudnia w rodzinnej atmosferze.

Kontakt:

Aleksandra Muras
Rzecznik Prasowy Festiwalu

e-mail: aleksandra.muras@polska-ukraina.org.pl
gsm: +48 600 332 653

Katarzyna Laudańska
Koordynator ds. Mediów

e-mail: katarzyna.laudanska@gmail.com
gsm: +48 606 210 597

www.polska-ukraina.org.pl

Z A P R A S Z A M Y !






strona główna      

© Muzeum Archeologiczne w Poznaniu