Muzeum
Archeologiczne
strona główna
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
 
English


Zdjęcia z imprezy


Ferie zimowe w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu

5-6 lutego 2005 r. zapraszamy na

Weekend egipski


Polacy coraz częściej wyjeżdżają na wakacje w egzotyczne miejsca. Obelisk Ramzesa II stojący na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego w Poznaniu (wypożyczony na wiele lat z Muzeum Egipskiego w Berlinie) także pojedzie na urlop. 9 lutego zostanie wysłany na wystawę do Meksyku i wróci do Poznania w lipcu. Z okazji pożegnania obelisku Muzeum Archeologiczne organizuje weekend egipski, w ramach którego przewidziano różne atrakcje dla dzieci i dorosłych.

Sobota 5 lutego 2005 r.

10.00 Warsztaty dla dzieci organizowane przez Stowarzyszenie Przeszłość dla Przyszłości.
Można będzie się nauczyć, jak zapisać swoje imię hieroglifami, zrobić swój własny egipski amulet, zapewniający "życie, powodzenie i zdrowie", przebrać się za królową Nefertiti. Znakomita zabawa wokół obelisku na krytym dziedzińcu muzeum. A na zakończenie:
11.45 "Grobowiec faraona" film z serii "Bolek i Lolek"

12.00-16.00 Wykłady dla starszych entuzjastów starożytnego Egiptu:

12.00 Prof. dr hab. Maria Kaczmarek Mumie egipskie wiecznie żywe. Najnowsze wyniki prac polskiej misji archeologicznej w Sakkarze.
Profesor Maria Kaczmarek z Instytutu Antropologii UAM jest światowej sławy specjalistą w dziedzinie badania mumii egipskich. Od wielu lat uczestniczy w pracach polskich misji archeologicznych w Egipcie. Przedstawi niezwykłe rezultaty ostatniego sezonu prac w Sakkarze, gdzie na terenie na zachód od Piramidy Schodkowej odkrywane jest cmentarzysko z różnych epok historii starożytnego Egiptu. Mumie powracają!

13.00 Mgr Iwona Kozieradzka "Życie, stabilność, władza" - egipskie amulety.
Chyba każdy zetknął się z egipskimi symbolami. Narosło jednak wokół nich mnóstwo mitów i nieporozumień. Czym naprawdę był ANCH - reklamowany dzisiaj jako "klucz życia" i "krzyż Atlantydów"? Iwona Kozieradzka jest doktorantką w Instytucie Prahistorii UAM. Zajmuje się kwestią wyposażenia mumii starożytnych Egipcjan w amulety i inne przedmioty niezbędne do przejścia do życia wiecznego.

14.00 Mgr Kamila Dolata Wygrać życie wieczne. Gry planszowe w starożytnym Egipcie.
Tutanchamon przestawiający piony z kości słoniowej i hebanu, Ramzes II rzucający kośćmi... Ale Egipcjanie grali w gry planszowe nie tylko dla rozrywki. Szachowy pojedynek Rycerza ze Śmiercią w "Siódmej pieczęci" Bergmana ma swoje analogie w starożytnym Egipcie. Kamila Dolata z Muzeum Archeologicznego przedstawi fascynującą symbolikę gier SENET i MEHEN.

15.00 Dr Andrzej Ćwiek Egipskie motywy w "Kodzie Leonarda da Vinci" Dana Browna.
"Najsłynniejsza książka XXI wieku" doczekała się już licznych omówień jej kontrowersyjnych motywów. Są wśród nich także takie, które wprost lub pośrednio nawiązują do starożytnego Egiptu. Czy rzeczywiście Mona Liza to Amon + Izyda? Czy piramida w Luwrze, zbudowana z 666 elementów, kryje największą zagadkę historii? Jak uratować papirus zamknięty w krypteksie? Andrzej Ćwiek, egiptolog z Muzeum Archeologicznego i UAM odsłoni rąbek tajemnicy...


Niedziela 6 lutego 2005 r.

12.00-14.00 Filmy o starożytnym Egipcie: Dar Nilu, Przez starożytny Egipt, Monumentalizm egipski, Skarby grobowca Tutanchamona, Aleksandria ad Aegyptum
Krótkie, kilkunastominutowe obrazy Egiptu starożytnego w najważniejszych przejawach tej fascynującej kultury. W tle Egipt współczesny, a właściwie już też historyczny: trzydzieści lat to cała epoka. A w czasach DVD, cyfrowego zapisu i telewizji satelitarnej stare filmy nakręcone na taśmie 16 mm mają dodatkowy urok...

14.00 Pożegnanie obelisku na dziedzińcu Muzeum. Wykład dr Andrzeja Ćwieka Egipskie obeliski - starożytne drapacze chmur.
Kilkusettonowe kamienne monolity o szczytach pokrywanych złotą blachą, łączące symbolicznie ziemię i niebo, to jeden z najbardziej znanych symboli Egiptu faraonów. Ich dzieje nie ograniczają się jednak tylko do starożytności. Obeliski przeżywały niezwykłe przygody, a "poznański" zabytek ma historię szczególnie bogatą. Jeżeli umie się skłonić go do mówienia, opowie o tym sam...




Na wszystkie imprezy WSTĘP WOLNY!!!!!




strona główna      

© Muzeum Archeologiczne w Poznaniu