Muzeum
Archeologiczne
strona główna
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
struktura
kontakt

English


Zdjęcia z badań


Spławie, gm. Kołaczkowo, pow. Września, woj. wielkopolskie - wczesnośredniowieczne grodzisko nad Wartą



       Grodzisko wczesnośredniowieczne w Spławiu, gm. Kołaczkowo, pow. Września od dawna jest znane polskim archeologom. Już w XIX i w pierwszej połowie XX wieku wymieniane było w licznych pracach zawierających wyniki inwentaryzacji podobnych mu obiektów z terenu Wielkopolski. Pierwsze prace wykopaliskowe na tym stanowisku przeprowadził Dobromir Durczewski w 1970 roku, jednak najwięcej materiałów udało się pozyskać w trakcie późniejszych badań, zrealizowanych pod kierunkiem Michała Brzostowicza w latach 1991-1992 i 2000-2002. Dzięki kilku sezonom wykopaliskowym, archeolodzy pozyskali szereg cennych danych na temat wielkości warowni, konstrukcji wału obronnego oraz charakteru zabudowy grodowej (ryc. 1, 2, 11). Z odsłoniętych obiektów wydobyli kilkaset całych i wiele tysięcy fragmentów naczyń glinianych (ryc. 6, 7, 12, 13), a także części uzbrojenia (ryc. 8, 9) oraz liczne przedmioty codziennego użytku (ryc. 10), wykonane z różnych - dostępnych we wczesnym średniowieczu - surowców. Wstępna analiza wymienionych materiałów pozwala na przedstawienie pierwszego zarysu dziejów tej warowni i charakterystyki kultury jej dawnych mieszkańców.
       Gród w Spławiu został wzniesiony na krawędzi terasy nadzalewowej pradoliny Warty, otoczonej ze wszystkich stron wodami i mokradłami, pełniących zapewne funkcję naturalnych urządzeń obronnych. Dzięki badaniom dendrochronologicznym, poczynionym przez Marka Krąpca z Krakowa na próbkach spalonego drewna, datę jego budowy można ustalić na lata przypadające krótko po 899-900 roku. Obiekt ten odznaczał się niewielkimi rozmiarami. Jego wnętrze tworzył majdan o średnicy około 28-30 m. Otoczony był wałem drewniano-ziemnym, o szerokości około 9 m, wzniesionym w konstrukcji rusztowej. Od strony majdanu licowany był ścianą drewnianą, przy której wznosiły się budynki mieszkalne. Niestety, nowożytne zniszczenia poczynione na tym stanowisku uniemożliwiły poznanie lica zewnętrznej strony wału oraz charakteru umocnień, występujących na przedpolu warowni. Nie potrafimy też zlokalizować bramy grodowej.
       Gród stanowił czoło opola, czyli mówiąc językiem współczesnym - główny ośrodek wspólnoty sąsiedzkiej utworzonej przez mieszkańców okolicznych osad. W warowni, obok jej zarządcy, przebywała również grupa wojowników, uczestniczących często w zbrojnych wypadach na cudze terytoria. Stanowili oni też ważną część siły obronnej wspólnoty, organizującej się w obliczu obcej inwazji na zasadach pospolitego ruszenia. Jej wartość wojskową podkreślają liczne znaleziska militariów w postaci grotów włóczni i strzał (ryc. 8) oraz ostróg (ryc. 9) i elementów wyposażenia jeździeckiego. Wymienione przedmioty, obok innych wyrobów o wyraźnie ekskluzywnym charakterze (np. puchary gliniane, naczynia drewniane wykonane na tokarce), podkreślają wysoki status społeczny grodzian.
       Podstawę utrzymania mieszkańców ówczesnego Spławia stanowiła uprawa roli oraz chów zwierząt. Dzięki analizom, przeprowadzonym przez Joannę Strzelczyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wiemy, że wysiewano tu głównie proso, pszenicę i żyto. Z kolei badania Daniela Makowieckiego z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu oraz Jerzego Ptaszyka z Katedry Anatomii Zwierząt Akademii Rolniczej w Poznaniu potwierdziły hodowlę bydła, świń, owiec, kóz, koni i kur. Pożywienia dostarczało również rybołówstwo (na co wskazują znaleziska ości ryb, haczyków wędkarskich i pławików z kory), łowiectwo (szczątki sarny, jelenia i dzika) oraz zbieractwo. Bliskość grodu sprzyjała również rozwojowi rzemiosł. Do najlepiej prosperujących należy zaliczyć warsztaty garncarskie i metalurgiczne. Dużym zaskoczeniem było odkrycie - oznaczających się znakomitą jakością - fragmentów naczyń drewnianych, wykonanych na tokarce. Wynika z nich, że ówczesne Spławie było jednym z nielicznych ośrodków przedpiastowskich, w którym kwitła ta dziedzina rzemiosła. Natomiast szereg innych przedmiotów codziennego użytku wykonywano w domowym obejściu.
       Analiza stylistyki cech niektórych wyrobów pozwala również określić zakres kontaktów mieszkańców grodu ze światem. Obecność charakterystycznych naczyń dwustożkowatych, zaliczanych w literaturze archeologicznej do tzw. typu Tornow (ryc. 6) oraz sama forma grodu (niewielki obiekt z dobrze rozbudowanym systemem fortyfikacji) pozwalają włączyć Spławie do strefy tornowsko-klenickiej, obejmującej swym zasięgiem Łużyce, północne tereny Śląska, część Ziemi Lubuskiej oraz południową Wielkopolskę. Natomiast stylistyka wielu innych naczyń pozwala dopatrzyć się wpływów kulturowych z ośrodków czeskich i morawskich. Tutaj rolę pośrednika w ich przekazywaniu odegrała ziemia śląska. Utrzymywano też kontakty ze strefą meklembursko-pomorsko-północnowielkopolską, czego dowodem jest obecność ceramiki typu Menkendorf-Szczecin.
       Badania wykopaliskowe wniosły także sporo ciekawych informacji na temat praktyk magicznych, uprawianych przez mieszkańców ziem polskich w czasach przedpiastowskich. W różnych partiach grodziska zarejestrowano ślady rozmaitych zabiegów, które miały chronić warownię przed działaniem złych mocy i zapewnić pomyślność jej mieszkańców. Jedną z form takich działań było składanie "ofiar zakładzinowych" pod fundamenty wału lub domostwa. Za najciekawsze jednak należy uznać znaleziska żuchw zwierzęcych, dokonane w 2000 roku w rozsypisku obwarowań obronnych (ryc. 3, 4). Użycie szczęk może wynikać z wiary w duchową moc zębów, tak zwierzęcych, jak i ludzkich. Warto przy okazji nadmienić, że owo przekonanie, powszechne u wielu ludów średniowiecznej Europy, utrzymuje się jeszcze dziś wśród rdzennych mieszkańców Australii, Oceanii, Afryki czy Ameryki. Takie zęby miały też ochronić gród przed nieszczęściami. Podobną rolę spełniała czaszka końska, odkryta w 1991 roku w rumowisku wału. Prawdopodobnie zatknięta była na koronie wału. Być może tę część umocnień, albo ich wypełnisko lub powierzchnię ściany wznoszącej się od strony majdanu, zdobiły także żuchwy zwierzęce.
       Dotąd nie udało się wyjaśnić, czy gród w Spławiu funkcjonował w ramach jednostki terytorialnej typu plemiennego, czy też działał jedynie w łączności ze swoim opolem. Analiza osadnictwa przedpiastowskiego w Wielkopolsce wskazuje raczej na nikłe ślady funkcjonowania na tych terenach zwartego ugrupowania osadniczego. Najbliższymi sąsiadami Spławia były grody w Raszewach (nad Lutynią), Samarzewie (przy ujściu Wrześnicy) i Lądzie. Trudno jednak powiedzieć, czy współpracowały ze sobą. Z pewnością jednak stanowiły wątłą siłę wobec rodzącego się w tym czasie państwa Piastów.
       Upadek grodu w Spławiu należy postrzegać w kontekście szerszych przemian politycznych zachodzących na Słowiańszczyźnie zachodniej po upadku Wielkich Moraw w 907 roku. Ich tło wyznaczała rywalizacja Czech i Niemiec o podporządkowanie sobie plemion słowiańskich. Z czasem włączyło się do niej państwo piastowskie, które już od pierwszej połowy X wieku umacniało się wokół grodów w Gnieźnie, Poznaniu, Gieczu, Lednicy i Grzybowie, poszerzając jednocześnie swe dziedziny o ziemie sąsiednie. Opanowanie terenów nadwarciańskich w rejonie ujścia Prosny zapewne było ważne w kontekście dalszej ekspansji w kierunku Kalisza i Śląska. Być może też chodziło o roztoczenie kontroli nad jednym z przebiegających tu szlaków handlowych. Na tym tle rozegrał się zapewne konflikt, który doprowadził do zniszczenia lokalnych ośrodków grodowych. Liczne ślady walki i pożaru (ryc. 1, 2, 11) oraz porzucony w popłochu dobytek wskazują, że warownia w Spławiu została spalona w trakcie akcji wojskowej. Nigdy też jej nie odbudowano. Podobny los spotkał również Samarzewo i Raszewy. Natomiast zdobyty gród w Lądzie został rozbudowany i niebawem stał się jednym z ważniejszych ośrodków administracji piastowskiej. Data tej rozbudowy, ustalona dzięki badaniom dendrochronologicznym na rok 940, prawdopodobnie określa schyłek funkcjonowania porządku plemiennego w tym regionie.
       Nie wiadomo, co się stało z mieszkańcami grodu. Możliwe, iż część zginęła w walce, inni natomiast zostali uprowadzeni do niewoli. Wydaje się jednak, że niektórzy przetrwali katastrofę. Oni właśnie odbudowali - sąsiadującą niegdyś z grodem - osadę wiejską. Pod nazwą Wodzisko przetrwała do XX wieku, kiedy to została administracyjnie wcielona do - znacznie młodszego od niej - Spławia.

Michał Brzostowicz


Bibliografia ważniejszych prac dotyczących grodziska
wczesnośredniowiecznego w Spławiu

Brzostowicz Michał

1993

Wczesnośredniowieczne grodzisko w Spławiu, gm. Kołaczkowo, woj. poznańskie. Wstępne podsumowanie wyników archeologicznych badań ratowniczych z lat 1991-1992, Wielkopolskie Sprawozdania Archeologiczne, t. 2, s. 115-132.

2003

Bruszczewo i Spławie - dwa przykłady grodów plemiennych z południowej Wielkopolski, Wielkopolskie Sprawozdania Archeologiczne, t. 6, s. 15-31.

2003

Gród przedpiastowski w Spławiu-Wodzisku. Wykłady Poznańskie Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich, z. 2, Poznań-Września

2003

Gród z czasów przedpiastowskich w Spławiu-Wodzisku, [w:] M. Brzostowicz (red.), Archeologia powiatu wrzesińskiego, Biblioteka Wielkopolskich Sprawozdań Archeologicznych, t. 3, Poznań-Września, s. 155-162.

2003

Wyniki wznowionych badań wykopaliskowych na grodzisku wczesnośredniowiecznym w Spławiu, gm. Kołaczkowo, pow. Września, woj. wielkopolskie, Wielkopolskie Sprawozdania Archeologiczne, t. 6, s. 324-337.

w druku

Wczesnośredniowieczne grodzisko w Spławiu-Wodzisku, gm. Kołaczkowo, pow. Września, w świetle badań wykopaliskowych, [w:] W. Chudziak, S. Moździoch (red.), Stan badań nad wczesnym średniowieczem w Polsce - 15 lat później, Toruń.

Durczewski Dobromir

1972

Badania na cmentarzysku ludności kultury łużyckiej i na grodzisku wczesnośredniowiecznym w Spławiu, pow. Września, Fontes Archaeologici Posnanienses, t. 22, s. 213-215.

Hensel Witold, Hilczer-Kurnatowska Zofia

1987

Studia i materiały do osadnictwa Wielkopolski wczesnohistorycznej, t. 6, Wrocław.

Kara Michał, Krąpiec Marek

2000

Możliwości datowania metodą dendrochronologiczną oraz stan badań dendrochronologicznych wczesnośredniowiecznych grodzisk z terenu Wielkopolski, Dolnego Śląska i Małopolski, [w:] Ziemie polskie w X wieku i ich znaczenie w kształtowaniu się nowej mapy Europy, pod red. H. Samsonowicza, Kraków, s. 303-327.

Kihl-Byczko Emilia

1971

Badania ratownicze na cmentarzysku ludności kultury łużyckiej w Spławiu-Wodzisku, pow. Września, Fontes Archaeologici Posnanienses, t. 21, s. 257 - 258.

Kowalenko Władysław

1938

Grody i osadnictwo grodowe Wielkopolski wczesnohistorycznej (od VII do XII wieku), Poznań.

Krąpiec Marek

1998

Oak dendrochronology of the neoholocene in Poland, Folia Quaternaria, t. 69, s. 5-133.

Kurnatowska Zofia

2002

Początki Polski, Poznań.

Makowiecki Daniel

1992

Ekspertyza archeozoologiczna zwierzęcych szczątków kostnych z grodziska wczesnośredniowiecznego w Spławiu, stan. 2, Poznań (maszynopis w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu).

2003

Analiza archeozoologiczna szczątków kostnych z grodziska wczesnośredniowiecznego w Spławiu, gm. Kołaczkowo, pow. Września, Wielkopolskie Sprawozdania Archeologiczne, t. 6, s. 338-342.

Ptaszyk Jerzy

1992

Rezultaty oznaczenia kości ptaków ze stanowiska Spławie 2 (gmina Kołaczkowo), Poznań (maszynopis w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu).

Stępnik Tomasz

1999

Las w kulturze średniowiecznej Wielkopolski, Poznań (maszynopis rozprawy doktorskiej w Instytucie Prahistorii UAM w Poznaniu).

Strzelczyk Joanna

1999

Proso zwyczajne (Panicum miliaceum L.) we wczesnym średniowieczu Wielkopolski, Poznań (maszynopis rozprawy doktorskiej w Instytucie Badań Czwartorzędu i Geoekologii UAM w Poznaniu).




strona główna   do góry    

© Muzeum Archeologiczne w Poznaniu