Muzeum
Archeologiczne
strona główna
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
struktura
kontakt

English




Zwieńczenie baldachimu pogrzebowego [V-3848]
Północne Hebei i zachodnie Liaoning, Chiny,
6.-5. w. p.n.e.

Ten szczyt słupa przedstawia stylizowanego konia, najważniejsze z udomowionych zwierząt ludzi stepów. Niegdyś wieńczył narożny wspornik kolorowego baldachimu pogrzebowego. Grecki historyk Herodot opisywał jak mieszkańcy zachodnich stepów poświęcali konie podczas pogrzebów znaczących wodzów. Wykopaliska na południowej Syberii i w północno-wschodnim Kazachstanie ujawniają, że podobna praktyka miała miejsce na obszarach daleko na wschodzie.

Ozdoba jarzma [V-3132]
Zachodnia Mongolia Wewnętrzna,
5.-4. w. p.n.e.

Ta łania jest jednym z czterech jeleni które niegdyś ozdabiały jarzmo wozu pogrzebowego. Nadzwyczaj duże uszy łani sugerują, że wyobrażonym gatunkiem jest wapiti (Cervus canadiensis asiaticus), największy i najpowszechniej występujący na stepach rodzaj zwierzyny płowej. Wybór łani, a nie byka do przedstawienia na wozie pogrzebowym wyrażał przypuszczalnie nadzieję na odrodzenie lub dobro dla zmarłego.

Futerał na szydła [V-3057]
Północno-wschodnie Chiny lub południowo-wschodnia Mongolia Wewnętrzna,
8.-7. w. p.n.e.

Ten okrągły futerał na szydła ma cztery pasy dekorowane reliefem ukazującym rzędy jeleni, byki na zmianę z łaniami. Gatunkiem jest prawdopodobnie wapiti (Cervus canadiensis asiaticus), rodzaj jelenia, którego różne podgatunki zamieszkiwały górzyste rejony południowej Syberii, Mongolii i północnych Chin. Samice wapiti, jak widać na przedstawieniu na tym futerale, nie mają rogów.



strona główna   do góry    

© Muzeum Archeologiczne w Poznaniu