Muzeum
Archeologiczne
strona główna
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
struktura
kontakt

English




Naczynie gong z pokrywą [V-374 a i b]
Region Henan, środkowe Chiny,
Wczesna lub środkowa Zachodnia Dynastia Czou (ok.1100-771 p.n.e.)

Proste i eleganckie naczynie gong było używane do podawania wina. Pokrywa ma formę głowy zwierzęcia z szerokim pyskiem, przypominającego wodnego bawoła. Butelkowate uszy, typowe dla przedstawień smoków z tego okresu, wskazują, że jest to stworzenie nadnaturalne.

Ding [V-116]
Środkowe Chiny,
Wczesna Zachodnia Dynastia Czou (ok.1100-771 p.n.e.)

Ding jest rytualną wersją garnka do gotowania. Swą formą łączącą pękaty brzusiec i masywne nogi sugeruje idee obfitości i stabilności. Zwieszające się z boków trójkąty zawierają stylizowane cykady, chiński symbol odrodzenia. Takie połączenie tematów symbolizuje troskę o dobro przodków, naczelny motyw chińskiej kultury.

Hu [V-209]
Region Szanxi-Henan, północno-środkowe Chiny,
Wschodnia Dynastia Czou, późny okres Wiosen i Jesieni (530-476 p.n.e.)

Naczynie na wino, którego pokrywa się nie zachowała, dekorowane jest kunsztownym wzorem siatki ze splecionych sznurów, używanej przez ludzi azjatyckich stepów do zabezpieczania naczyń i innych pojemników. Fragmenty form ze wzorem sznurowym odkryte w wielkiej odlewni na stanowisku Houma w prowincji Szangxi w Chinach, dowodzą, że ten stepowy motyw został zaadaptowany przez chińskich wytwórców brązów. Stepy i Chiny łączyły wpływy artystyczne działające w obie strony.



strona główna   do góry    

© Muzeum Archeologiczne w Poznaniu