Muzeum
Archeologiczne
strona główna
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
 
English






Dobiesława Bagińska




ur. 01.03.1969 r.









WYKSZTAŁCENIE

1984-1990

Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu.

1992-1996

Studia wyższe w Instytucie Prahistorii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizacja - wczesne średniowiecze.

1995-1997

Studia wyższe w Instytucie Archeologii, na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego,
 
specjalizacja - archeologia wczesnochrześcijańska i bizantyjska.
Praca magisterska pt. Pracownie ceramiczne w Faras - zbiory ceramiki faraskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Obrona pracy magisterskiej - czerwiec 1998.

1998-2004

Studia doktoranckie na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, Zakład Archeologii Wczesnochrześcijańskiej i Bizantyjskiej Instytutu Archeologii UW. Temat rozprawy doktorskiej: Amfory z terenów Nubii od II w. p.n.e. do XIV w. n.e. Studium nad typologią naczyń i kontaktami handlowymi Nubii ze światem śródziemnomorskim.
Promotor rozprawy: prof. dr hab. Włodzimierz Godlewski. Temat realizowany w ramach projektu naukowego Komitetu Badań Naukowych.

ZATRUDNIENIE

od grudnia 1990 - do lipca 2005 plastyk - dokumentalista w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu (z przerwą na czas studiów magisterskich i urlop wychowawczy).
od sierpnia 2005 asystent w Dziale Archeologii Powszechnej Muzeum Archeologicznego w Poznaniu (zbiory afrykańskie).

ZAINTERESOWANIA BADAWCZE

Archeologia i badania ceramiki okresu meroickiego, post-meroickiego i chrześcijańskiego. Badania nad kontaktami handlowymi Nubii z basenem Morza Śródziemnego (ze szczególnym uwzględnieniem Egiptu) na podstawie analizy ceramiki importowanej i lokalnej. Badania ceramiki meroickiej w Dolinie Nilu Środkowego (Meroe, Hamadab).

UDZIAŁ W PRACACH WYKOPALISKOWYCH

1985

Góra k. Poznania. Organizator: Instytut Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

1991

Kowalewko k. Obornik. Organizator: Muzeum Archeologiczne w Poznaniu.

1992

Łekno k. Wągrowca. Organizator: Zakład Historii Średniowiecznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

1993

Novae (Bułgaria). Organizator: Zakład Historii Starożytnej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pod kierunkiem dr A. Biernackiego.

1993/ 94

Stara Dongola (Sudan). Organizator: Misja Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, kierowana przez dr S. Jakobielskiego.

1994

Novae (Bułgaria) oraz objazd naukowy do Istambułu. Organizator: Zakład Historii Starożytnej UAM, pod kierunkiem dr A. Biernackiego.

1995

Pöcking, Bawaria (Niemcy). Organizator: Instytut Archeologii i Etnologii PAN -Warszawa, badania kierowane przez dr Z. Kobylińskiego.

1995

Okolice Samarkandy (Uzbekistan), badania stanowisk paleolitycznych. Organizator: Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, pod kierunkiem prof. W. Chmielewskiego.

1996

Deir el-Bahari (Egipt), badania epigraficzne Świątyni Hatszepsut. Organizator: Misja Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, prowadzone przez dr J. Karkowskiego z Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN w Warszawie.

1996/97

Egipt. Stypendium naukowe, w celu przeprowadzenia studiów nad importem ceramiki egipskiej do Nubii oraz jej technologii i typologii. Zapoznanie się z egipskimi centrami produkcji ceramicznej w Asuanie i na Elefantynie. Studia kolekcji ceramiki późnorzymskiej, koptyjskiej i nubijskiej w muzeach Kairu, Aleksandrii i Asuanu. Studia biblioteczne w instytutach: niemieckim i francuskim w Kairze. Program tych badań wiązał się ściśle z tematem pracy magisterskiej, dotyczącej ceramiki z polskich wykopalisk z Faras.

1996/ 97

Stara Dongola (Sudan). Organizator: Misja Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, kierowana przez dr S. Jakobielskiego.

1997

Shhim, Jiyeh (Liban). Organizator: Misja polsko-francuska prowadzona pod kierunkiem dr T. Waliszewskiego z Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

2002

Naqlun (Egipt). Organizator: Misja Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, kierowana przez prof. W. Godlewskiego.

2003

Stara Dongola (Sudan). Organizator: Misja Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, kierowana przez prof. W. Godlewskiego.

2004

Meroe (Sudan). Organizator: Misja Royal Ontario Museum w Toronto oraz Uniwersytetu w Chartumie, kierowana przez dr K. Grzymskiego.

2005

Stara Dongola (Sudan). Organizator: Misja Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, kierowana przez prof. W. Godlewskiego.

2005

Hambukol (Sudan). Organizator: Misja Royal Ontario Museum w Toronto oraz Uniwersytetu w Chartumie, kierowana przez dr K. Grzymskiego.

EDUKACJA

Prowadzenie zajęć dydaktycznych dla studentów archeologii śródziemnomorskiej w Instytucie Archeologii UW pt. Ceramika okresu chrześcijańskiego w Egipcie i Nubii.

UDZIAŁ W KONFERENCJACH

1997

Gdańsk, Gniew. IV Ogólnopolska Konferencja Nubiologiczna.
1998
Gdańsk, Gniew. V Ogólnopolska Konferencja Nubiologiczna.
Referat pt. Wczesna i klasyczna ceramika z Faras.
2002
Gdańsk, Gniew. IX Ogólnopolska Konferencja Nubiologiczna.
Referat pt. Importy amfor w Nubii.
2004
Gdańsk, Gniew. XI Ogólnopolska Konferencja Nubiologiczna.
Referat pt. Produkty importowane w amforach do Nubii od II w. p.n.e. do XIV w. n.e.
2005
Gdańsk, Gniew. XII Ogólnopolska Konferencja Nubiologiczna.
Referat pt. Tłocznie wina w Nubii.

PUBLIKACJE

Bagińska D.
2003

Early and Classic Pottery from Faras, in: Gdańsk Archaeological Museum African Reports, vol. II, Gdańsk, 17-31.

Bagińska D.
2005

Importy amfor w Nubii, in: Gdańsk Archaeological Museum African Reports, vol. III, Gdańsk - w druku.

Bagińska D.
2005

Produkty importowane w amforach do Nubii od II w. p.n.e. do XIV w. n.e., in: Gdańsk Archaeological Museum African Reports, vol. IV, Gdańsk - w druku.

Bagińska D.
2005

Amphorae at Meroe, in: K. Grzymski (ed.), Meroe Reports II, Mississauga 2005 - w druku.

HOBBY

Uprawa egzotycznych roślin, kolekcjonerstwo rękodzieła etnograficznego oraz okazów geologicznych z terenu Sudanu i Egiptu. Fotografia artystyczna. Podróże po Afryce (Etiopia).




strona główna   do góry    

© Muzeum Archeologiczne w Poznaniu