Ratownicze badania wykopaliskowe w Suchym Lesie k/Poznania

              W artykule omówiono wykopaliska przeprowadzone jesienią 2002 r. w Suchym Lesie, na stan.12 (ark. AZP 51-27, nr 111). Stanowisko to znajdowało się na projektowanym terenie budowy salonu samochodowego, zlokalizowanym przy ulicy Obornickiej 132 (ryc.1-2). Inwestorem badań była Autoryzowana Stacja Dealerska TOYOTY Tadeusz Ukleja z Ujścia koło Piły, natomiast pracami terenowymi kierował Andrzej Krzyszowski, przy współudziale dokumentalisty W. Koczorowskiego oraz absolwentów i studentów archeologii UAM w Poznaniu.

              Pierwsza wzmianka źródłowa o wsi Suchy Las miałaby rzekomo pochodzić z 1170 roku. Pojawia się ona w przekazie Jana Długosza (1874, t. 2, s. 80, rękopis z XV w.), który podaje, iż Mieszko Stary za radą biskupa Radwana (który zmarł w 1170 r.) ufundował szpital w Poznaniu i powierzył go zakonowi Joannitów, nadając szpitalowi św. Jana Jerozolimskiego dziesięciny z kilku podpoznańskich wsi, m.in. z Zuchilecz. Po krytycznej analizie źródeł dokonanej przez J.Gąsiorowskiego (1964, s.58) udokumentowana metryka tej wsi sięga co najmniej 1225 roku. Wówczas wieś przeszła formalnie pod jurysdykcję zakonu Joanitów i pozostawała pod ich zarządem aż do początków XVIII wieku. Natomiast jako wieś lokowana na prawie niemieckim (Mathias scoltetus de Suchilasz – 1402 r.) występuje od początku XV wieku.

              Obecna wieś jest silnie rozbudowaną osadą. Dawne centrum późnośredniowiecznej wsi (por. prezentowaną na ryc.1 mapę z końca XIX w., uaktualnioną w latach 40-tych XX w. wraz z lokalizacją omawianego stanowiska) można umiejscawiać około 500 m na wschód od omawianego stanowiska nr 12 oraz prawdopodobnie 250-500 m na północ od obecnej szosy obornickiej (droga krajowa nr 11), przy drodze polnej do Chludowa, zapewne na południe i południowy-zachód od skraju wzniesień morenowych; od południowego-zachodu wieś przylegałaby do podmokłego obniżenia terenowego. Nie można wykluczyć, że zabudowania osady tworzyły typ owalnicy (J. Strzelczyk 1967, s. 563), okalającej pobliskie zagłębienie terenowe. Domniemania tego jednak nie potwierdza wprost rozmieszczenie stanowisk z tego okresu.

              Nazwa tej wsi ma charakter topograficzny (W.Hensel, Z.Hilczer-Kurnatowska 1987, s.299). Potwierdza to również wydawca Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów ościennych (1890, s.544), uznając, iż nazwy takie jak SUCHY LAS, nadawano w przeszłości obrębom leśnym, a następnie utworzonym na nich osadom.

              Istnienie przynajmniej średniowiecznej wsi potwierdzają - prócz wyżej przytoczonych źródeł pisanych - także źródła archeologiczne odkryte zarówno w obrębie, jak też wokół najbliższych granic tej miejscowości. Bowiem osadnictwo z okresu średniowiecza jest udokumentowane, jak dotąd przez 6 śladów osadniczych, zlokalizowanych wzdłuż prawdopodobnego ciągu średniowiecznej wsi (por. ryc.1).

              W wyniku przeprowadzonych ratowniczych badań wykopaliskowych, w wykopie o powierzchni 16 arów (ryc.2-3) zarejestrowano 70 obiektów (o charakterze osadowym i sepulkralnym) oraz około 1100 okazów źródeł ruchomych, głównie ceramiki. Reprezentują one 5 horyzontów chronologiczno-kulturowych. Dużą wartość merytoryczną przedstawiają najliczniejsze źródła odnoszone do kultury pomorskiej z wczesnej epoki żelaza oraz z wczesnego średniowiecza, z fazy D-E (A. Krzyszowski 2003). Reprezentują je:

 1. Punkt osadniczy wzgl. obozowisko z epoki kamienia

               Ten horyzont chronologiczny reprezentują 2 przedmioty krzemienne: skrobacz i częściowo retuszowany odłupek, wykonane z narzutowego krzemienia bałtyckiego (ryc. 4). Wystąpiły one wprawdzie w wypełniskach dwóch obiektów osadowych kultury pomorskiej, ale pod względem technologicznym należy je – moim zdaniem - łączyć z wytwórczością z epoki kamienia. Neolityczne cechy technologiczne szczególnie są czytelne w wypadku zastosowanego retuszu na krawędziach pracujących skrobacza, przypominającego zgrzebło.

              Prócz krzemieni, na wtórnym złożu (we wczesnośredniowiecznym obiekcie) wystąpił jeszcze 1 fragment ceramiki, który skłonny byłbym kwalifikować jako reprezentujący horyzont neolityczno/wczesnobrązowy.

 2. Osada i cmentarzysko  kultury pomorskiej

               Źródłom kultury pomorskiej przypisano 353 fragmentów ceramiki oraz 23 odkryte obiekty nieruchome: 19 z nich to pozostałości po osadzie, zaś 4 to obiekty grobowe.

              Wśród pozostałości osadowych dwa obiekty zakwalifikowano jako prawdopodobnie mieszkalne. Miały one kształt zbliżony do prostokątnego, w profilu misowate, o dość płaskim dnie, z wewnętrznymi piwniczkami. W wypełnisku jednego z nich (na poziomie pierwotnego klepiska ?) znaleziono płaski otoczak wapienia, spoczywający w warstwie gliniastego calca (fot. 1-2). Miał on dość regularny, heksagonalny kształt (85 x 75 cm), który po konsultacji z geologiem (prof. J. Skoczylas z Instytutu Geologii UAM w Poznaniu) uznano jako naturalny polodowcowy narzutniak. Kolejne obiekty stanowiły jamy i dołki posłupowe, o rozproszonym układzie.

              Analogiczny horyzont kulturowy stanowią jeszcze 4 obiekty grobowe (w tym jeden odkryty podczas interwencji konserwatorskiej w 1985 r. (B. Kirschke). Mimo znacznych uszkodzeń grobów udało się wyróżnić 3 groby ciałopalne, tzw. kloszowe, z popielnicą umiejscowioną pod kloszem (fot. 3-4).

              Wyodrębniono i zidentyfikowano 13 fragmentów naczyń, z tego 5 pochodzi z obiektów osadowych, a 7 z grobów. Wyróżniono 6 fragmentów naczyń kloszowatych (ryc. 5:2,3,5; 6:1,2), 4 fragmenty naczyń wazowatych (ryc. 5:1,4,7), czarkę-pucharek, która stylistycznie nawiązuje do naczyń „wazowatych” (ryc.6:3), kolejno misę i fragment talerza (ryc. 5:8). Prócz fragmentów naczyń, we wnętrzu jednej z popielnic (ob. 59) odkryto 11 drobnych i przepalonych fragmentów bliżej nieokreślonego przedmiotu z brązu. Prawdopodobnie była to zawieszka „pierścionkowata” względnie kółko brązowe, jedno lub dwuzwojowe.

             Cechami diagnostycznymi w zakresie chronologii należą w tym zbiorze następujące elementy: naczynia-klosze w odmianie z krótkim i gładzonym tylko przykrawędnie wąskim pasem, ale nie wydzieloną szyjką, które datuje się na młodszy horyzont kultury pomorskiej i które są zgodnie datowane na LtB (S. Czopek 1987, s. 112).

              Podobną rolę pełnią naczynia-klosze tzw. typu “jajowatego”, w odmianie o całkowitym chropowaceniu powierzchni i tylko nakrawędnie gładzonej powierzchni, względnie zdobionej przez karbowanie. Naczynia tego rodzaju są charakterystyczne zarówno dla najstarszych, jak i najmłodszych materiałów kultury pomorskiej. Uznaje się, iż pojawiły się już pod koniec HaD, ale ponownie znane są w ramach LtB. Przyjmuje się ponadto, iż ta forma kloszy nie jest charakterystyczna ani dla najstarszych, ani dla najmłodszych materiałów kultury pomorskiej, lecz występuje w mało ścisłych granicach chronologicznych w ramach LtB (S. Czopek 1987, s. 112).

              Z cech mikromorfologicznych, które występują w randze wskaźnika chronologicznego  można wymienić w tym zbiorze: zgrubienie krawędzi i obecność ucha, które są charakterystyczne dla materiałów najmłodszych kultury pomorskiej (T. Dąbrowska 1977, s. 123n.; M. Dernoga, A. Fredrych 1985, s. 76; S. Czopek 1987, s. 115) oraz listwy plastyczne i karbowanie krawędzi, które również stanowią o “późnej” chronologii naczyń tej kultury (S. Czopek 1992, s. 44, 48).  W tym ostatnim przypadku cechę tę uznaje się wprawdzie za pochodzącą jeszcze z kręgu „łużyckiego”, która w kulturze pomorskiej występuje zarówno w fazach młodszych, jak i najstarszych, lecz zdecydowanie przeważa (ilościowo) w zespołach określanych generalnie jako „młodsze” (L. Krzyżaniak 1971, s. 203-205; T. Dąbrowska 1977, tabl. I; S. Czopek 1992, s. 48);

              W przypadku cech obrządku pogrzebowego za wskaźnik chronologiczny można uznać wystąpienie grobów popielnicowych kloszowych, w odmianie „pod kloszem” (typ IC wg S. Czopka 1992, s. 25). Chronologię tego typu grobów przyjmuje się zdecydowanie na czas klasycznego rozwoju tej kultury, a więc na okres pomiędzy HaD a wczesnym LtB, jednak z tendencją do dłuższego trwania aż po schyłkowy okres kultury pomorskiej (S. Czopek 1992, s. 27-28, 86; T. Malinowski 1969, s. 67; T. Dąbrowska 1977, s. 133-134);

              Na podstawie cech ceramiki naczyniowej odniesionej na tle porównawczym do innych materiałów tej kultury chronologia zbioru analizowanych źródeł zawiera się między okresem HaD2, a LtB1/C1, ciążąc - moim zdaniem - zdecydowanie ku materiałom z okresu LtB. W chronologii względnej odpowiada to mniej więcej okresowi od około 450 roku p.n.e. do około 250 roku p.n.e.. Nie ma obecnie uzasadnionych podstaw do chronologicznego różnicowania źródeł pochodzących z osady i z cmentarzyska. Prawdopodobnie pochodzą one z tożsamego względnie zbliżonego okresu chronologicznego. Również w obrębie 4 odkrytych zespołów grobowych można stwierdzić, iż wydają się to być zespoły homogeniczne, które reprezentują zestaw standartowych cech stylu „kloszowego”. W Wielkopolsce można je łączyć z klasyczną fazą kultury pomorskiej (HaD-LtB). Należy podkreślić, iż w materiałach źródłowych tej jednostki kulturowej fakt jednoczesnego występowania osady i nekropoli należy do rzadkości.

3. Osada wczesnośredniowieczna 

              Fragment wczesnośredniowiecznej osady liczy 46 obiektów o charakterze stałym oraz 566 fragmentów ceramiki, 37 grudek polepy, 114 fragmentów kości zwierzęcych, 7 przedmiotów kościanych, 4 przedmioty z żelaza i 9 próbek dendrologicznych. Spośród obiektów stałych wyróżniono m.in. pozostałości po czterech budowlach o charakterze mieszkalnym (ryc. 7-8; fot. 5-8). Ponadto wyróżniono dwa piece, z których jeden to „wapiennik” (fot. 9), zaś drugi miał bliżej nieokreślony charakter przetwórczy (być może piec chlebowy ?) (fot. 10). Zestaw obiektów stałych uzupełniają: prawdopodobna wędzarnia (fot. 11), dwie jamy-piwniczki (fot. 12) oraz „standardowe” dwa ogniska, palenisko oraz jamy i dołki posłupowe.

              Przewidywana wielkość osady z okresu wczesnego średniowiecza może zawierać się w przedziale około 20-30 arów. W jej rozplanowaniu, czytelnych jest kilka prawidłowości. Mianowicie obiekty mieszkalne były ulokowane generalnie na kierunku wschód - zachód. Natomiast obiekty o charakterze produkcyjno-przetwórczym, jak paleniska, ogniska i piece, zajmowały obszar wolny od zwartej zabudowy.

              Chronologię wczesnośredniowiecznej osady oparto o datowanie pozyskanego zbioru ceramiki naczyniowej oraz pośrednio o chronologię dwóch odkrytych grzebieni (w ob. nr 57).

              Materiał ceramiczny z punktu widzenia podstawowego kryterium jakim jest technika wykonania, stanowi zespół mieszczący się w dwóch rodzinach typów naczyń. Pierwszą grupę

reprezentują pojedyncze fragmenty ceramiki obtaczanej górą typu Menkendorf (ryc. 10:3).

Na stanowisku w Suchym Lesie okazy tego typu  z uwagi na cechy techniczne, zdobnictwo oraz towarzyszącą ceramikę typu Vipperow/Teterow – skłonny byłbym datować na 2 połowę X w. i 1 połowę XI w. (E. Schuldt 1956; W. Łosiński, R. Rogosz 1983, s. 205n.; W. Łosiński 1991, s. 438-439).

              Z kolei drugą, liczniejszą grupę stanowią naczynia całkowicie obtaczane. W jej obrębie udało się rozróżnić dwa nurty jej wytwarzania, które reprezentują:

1.      Ceramika o niskim poziomie obtaczania powierzchni, którą identyfikuję z fazą D2 wczesnego średniowiecza; w chronologii przypada to na okres od 2. połowy X w. (względnie przełomu X/XI w.) do 1 połowy XI w. włącznie. W analizowanym zbiorze ceramika ta stanowi około połowy zbioru, ale większość wśród odkrytych obiektów nieruchomych. Jej odpowiednikiem wśród wyodrębnionych form naczyń jest ceramika nawiązująca stylistycznie do pomorskich naczyń typu Vipperow i Teterow (E. Schuldt 1956; zob. też L. Leciejewicz 1977, s. 67-69), a reprezentują ją przede wszystkim materiały z obiektu nr 57 (ryc.11). Na uwagę zasługuje w tym zbiorze fragment ceramiki (por. ryc.10:6), który z uwagi na zdobnictwo, charakterystyczne jeszcze dla ceramiki tylko górą obtaczanej – może reprezentować typ przejściowy do form całkowicie obtaczanych.

2.      Ceramika o wysokim poziomie obtaczania powierzchni, identyfikuję ją z fazą E3 wczesnego średniowiecza, co przypada w chronologii na okres od końca XII do 1 połowy XIII w. włącznie. Jest to perfekcyjnie wytworzona, zestandaryzowana ceramika, cechująca się cienkościennością i doskonałym wypałem, najczęściej ceglasto-czerwonym (około 97%). W aspekcie wytwórczości ta grupa ceramiki reprezentuje bez wątpienia nurt rzemieślniczy. Na fazę E wczesnego średniowiecza datuję przede wszystkim kompleks obiektów związanych z budynkiem mieszkalnym nr 44-45. W inwentarzu tych obiektów wystąpiły ułamki naczyń całkowicie obtaczanych, reprezentujących przede wszystkim różne formy naczyń esowatych oraz nielicznie naczynia z cylindryczną szyjką. Ten materiał skłonny byłbym datować jako najmłodszy na osadzie.

              Z kolei chronologia zabytków tzw. wydzielonych przedstawia się następująco:

1.      Chronologię grzebieni odmiany 5b przyjmuję na okres od połowy IX do połowy XIII wieku, zaś na podstawie znalezisk szczecińskich (E. Cnotliwy 1983, s. 273) można zawęzić ją od końca X do początku XII w. Z kolei grzebienie odmiany 8a, tzw. zachodniopomorskiej – popularnej również na terenie Wielkopolski (E. Cnotliwy 1973, s. 131-133, ryc.52) były najbardziej rozpowszechnione w XI i XII w. (E. Cnotliwy 1983, s. 273). Chronologia obu grzebieni jest więc zbliżona i na stanowisku sucholeskim – na podstawie współwystępującej ceramiki – można przyjąć okres ich występowania na czas od drugiej połowy X do pierwszej połowy XI w.

2.      Chronologię  żelaznych sierpów i noży oraz szydeł i igieł z kości ustalono przy pomocy współwystępującej ceramiki naczyniowej na podobny okres jak powyżej. Analogie do podobnie datowanych i zbliżonych formą okazów tych przedmiotów znajdujemy m.in. w Poznaniu (W. Hensel, A. Niesiołowska, J. Żak 1959, tabl. X:1-3; T. Wiślański 1960, tabl. VI:23) i Białogardzie (E. Cnotliwy 1982, ryc. 25:13).

3.      W analizowanym zbiorze brak jest zabytków wydzielonych datujących osadę z fazy młodszej.

              Generalizując, we wczesnośredniowiecznym materiale z osady na stanowisku nr 12 w Suchym Lesie wydzielono, na podstawie kolekcji ceramiki i pośrednio grzebieni, dwie fazy chronologiczne: „fazę starszą”, której chronologia przypada na fazę D2 wczesnego średniowiecza, tj. na okres od drugiej połowy X do pierwszej połowy XI w. (około 950 – 1050 r.) oraz „fazę młodszą”- identyfikowaną z fazą E3 wczesnego średniowiecza, co z kolei odpowiada okresowi od końca XII do pierwszej połowy XIII w. włącznie (około 1100-1250 r.). Wśród źródeł stałych materiał z „fazy starszej” – reprezentuje większość obiektów, natomiast „fazę młodszą” stanowi wyłącznie kompleks obiektów oznaczonych w terenie jako  nr 44-49, 69-70.

              Na podstawie dodatkowo wykonanych badań powierzchniowych najbliższego terenu, można stwierdzić, że dotąd ujawnione źródła związane z okresem lokacji wsi zajmują dwa sąsiadujące ze sobą wzniesienia, położone nad lokalnym ciekiem wodnym Wierzbak (ryc. 1). Jedno z nich zajmuje omówione stanowisko Suchy Las, stan.12, natomiast drugie wzniesienie (dotąd jeszcze nie badane wykopaliskowo), o znacznie większej przestrzeni reliktowej (około 0,8 ha) – zajmuje stanowisko Suchy Las, stan.6 (ryc. 12:3-6). W fazie lokacyjnej byłaby to więc osada o strukturze wielodworczej. Na podstawie źródeł historycznych można sądzić, iż ośrodkiem nadrzędnym dla badanej osady był książęcy gród poznański.

4. Punkt osadniczy z okresu  późnego średniowiecza

              Z tego horyzontu chronologicznego nie pochodzi żaden stały obiekt archeologiczny, a materiał źródłowy reprezentuje 9 fragmentów ceramiki. Zarejestrowano ją wyłącznie na złożu wtórnym. Jest to ceramika całkowicie toczona, o wypale stalowo-szarym. W zakresie chronologii powyższe cechy techniczne ceramiki kwalifikują ten zbiór do okresu późnego średniowiecza, na okres pomiędzy XV a XVI wiekiem.

5. Punkt osadniczy z okresu  nowożytnego

              Ostatni wyodrębniony horyzont osadniczy reprezentuje materiał, którego chronologię ustalono na czasy nowożytne, a konkretnie na okres pomiędzy XVIII a XIX w. Z tego okresu pochodzi jeden odkryty obiekt stały (nr 67) oraz fragment dzbana (22 fragmenty ceramiki). Dzban jest całkowicie toczony, barwy jasnoszaro-kremowej, a na części powierzchni szarej (przez okopcenie) Jest zdobiony ornamentem malowanym pobiałką w postaci dookolnych poziomych linii, zalegających w górnej części brzuśca.

             Należy podkreślić, że przeprowadzone badania są unikalne w skali miejscowości podpoznańskich i z pewnością przyczynią się do lepszego poznania historii rozwoju gospodarczego aglomeracji od najdawniejszych czasów.

 

                                                       L i t e r a t u r a

 Cnotliwy E.

      1973 Rzemiosło rogownicze na Pomorzu wczesnośredniowiecznym, Wrocław.

      1982 Białogard gród wczesnopolski, Koszalin.

      1983 Obróbka poroża i kości, [w:]  E. Cnotliwy, L. Leciejewicz i W. Łosiński (red.)
                Szczecin we wczesnym średniowieczu. Wzgórze Zamkowe, Wrocław, s. 271-275.

Czopek  S.

1987 Ze studiów nad kulturą wejherowsko-krotoszyńską w Kotlinie Chodelskiej, „Archeologia Polski”, t. 32, s. 93-138.

1992 Południowo-wschodnia strefa kultury pomorskiej, Rzeszów.

Dąbrowska  T.

1977 Próba ustalenia chronologii względnej cmentarzysk kloszowych z obszaru Mazowsza,

         „Wiadomości Archeologiczne”, t. 42, s. 117-183.

Dernoga  M., Fredrych A. 

1979 Osada ze schyłku środkowego okresu lateńskiego w Białośliwiu, woj. Piła, „Fontes

         Archaeologici Posnanienses”, t. 34, s. 66-76.

Długosz  J.

      1874 Historia – Joannis Dlugossi... Historiae Polonicae, A. Przeździecki (wyd.),

               t. 2, Kraków.

Gąsiorowski A.

      1964 Najstarsze dokumenty poznańskiego domu joannitów, cz. II, „Studia

               Źródłoznawcze”, t. 9, s. 47-60.

Hensel W., Hilczer – Kurnatowska Z.

      1987 Studia i materiały do osadnictwa Wielkopolski wczesnohistorycznej, t. 6, Wrocław.

Hensel W., Niesiołowska A., Żak J.

      1959 Badania na placu katedralnym w 1938 r., [w:] W. Hensel (red.) Poznań we

               wczesnym średniowieczu, t. 1, Wrocław, s.13-46.

Krzyszowski A.

      2003 Wyniki ratowniczych badań wykopaliskowych na stanowisku archeologicznym w

               miejscowości Suchy Las, stan.12, pow. poznański, w woj. wielkopolskim, Poznań

               (maszynopis w archiwum WKZ w Poznaniu).

Krzyżaniak  L.

1971 Ze studiów nad kulturą pomorską w Wielkopolsce, (w:) Materiały do prahistorii ziem

         polskich, t.IV, z.1, Warszawa, s. 195-239.

Leciejewicz L. 

      1977 Teterow, [w:] G. Labuda, Z. Stieber (red.) Słownik Starożytności Słowiańskich, t. 6,

               Wrocław, s. 67-69.

Łosiński W. 

      1991 Menkendorf, [w:] A. Gąsiorowski, G. Labuda, A. Wędzki (red.) Słownik

               Starożytności Słowiańskich, t. 8,  Wrocław, s. 435-439.

Łosiński W., Rogosz R. 

      1983 Zasady klasyfikacji i schemat taksonomiczny ceramiki, [w:] E. Cnotliwy,

               L. Leciejewicz i W. Łosiński (red.) Szczecin we wczesnym średniowieczu. Wzgórze

               Zamkowe, Wrocław, s. 202-226.

Malinowski  T. 

1969 Obrządek pogrzebowy ludności kultury pomorskiej, Wrocław – Warszawa – Kraków.

Niesiołowska A., Perzyńska M., Żak J. 

      1960 Badania na posesji Ostrów Tumski 13 w latach 1950-1953, [w:] W. Hensel (red.)

               Poznań we wczesnym średniowieczu, t. 2, Wrocław, s. 67-187.

Schuldt E. 

      1956 Die slawische Keramik in Mecklenburg, Berlin.

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów ościennych, t. 11, B. Chlebowski,

                W. Walewski (wyd.), Warszawa 1890.

Strzelczyk J.

      1967 Owalnica, [w:] W. Kowalenko, G. Labuda, Z. Stieber (red.) Słownik Starożytności

               Słowiańskich, t. 3, Wrocław, s. 563.

Wiślański T. 

      1960 Badania wykopaliskowe w Poznaniu na posesji Ostrów Tumski 11 w roku 1948,

               [w:] W. Hensel (red.) Poznań we wczesnym średniowieczu, t. 2, Wrocław, s. 7-48.

  

                                                               S p i s   r y c i n

Ryc. 1. Położenie stanowisk archeologicznych w Suchym Lesie z okresu wczesnego- i późnego średniowiecza na podkładzie mapy z końca XIX wieku: 1 - stan. 12, osada wczesnośredniowieczna, faza D-E; 2 - stan. 6, osada wczesnośredniowieczna, faza D-E; 3 - stan. 7, ślad osadniczy wczesnośredniowieczny; 4 - stan. 8, ślad osadniczy; 5 - stan. 9, osada (?) późnośredniowieczna; 6 - stan. 10, punkt osadniczy wczesnośredniowieczny, faza D-F (okręgiem zaznaczono hipotetyczne centrum  wczesnośredniowiecznej wsi). Oprac.  A. Krzyszowski

Ryc.2. Suchy Las, stan.12. Położenie wykopu archeologicznego na podkładzie

mapy sytuacyjno-wysokościowej.

(1 - granice wykopu archeologicznego, z podziałem na ary; 2 - prawdopodobny

zasięg stanowiska)

Ryc.3. Suchy Las, stan.12. Rozmieszczenie obiektów archeologicznych w wykopie badawczym. Rys. J.Kędelska

(1- obiekty osadowe kultury pomorskiej; 2- obiekty grobowe kultury pomorskiej;

3- obiekty z wczesnego średniowiecza; 4- obiekty z okresu nowożytnego)

Ryc.4. Suchy Las, stan.12. Przedmioty krzemienne. Rys. J.Sawicka

(1 – obiekt nr 25; 2 – obiekt nr 60) (1 – skrobacz; 2 – odłupek cześciowo retuszowany)

Ryc.5. Suchy Las, stan.12. Wybór ceramiki naczyniowej kultury pomorskiej.

Skala 1:1. Rys. J.Kędelska (1- obiekt nr 25; 2,7- obiekt nr 60; 3,5 - obiekt nr 16; 4 - obiekt nr 32; 6 - obiekt nr 55; 8 - obiekt nr 3) (1,2,3,5,7- z obiektów osadowych kultury pomorskiej, nr: 16,25,60;  4,6,8 – na złożu wtórnym, z obiektów WSR, nr: 3,32,55).

Ryc.6. Suchy Las, stan.12. Wybór ceramiki naczyniowej kultury pomorskiej.

Skala 1:1. Rys. J.Kędelska (1- obiekt nr 42; 2,3- obiekt nr 56) (1-3 - z obiektów grobowych kultury pomorskiej).

Ryc.7. Suchy Las, stan.12. Rzut poziomy i pionowy budynku mieszkalnego (ob. nr 7)

i pomieszczenia gospodarczego (ob. nr 8). Rys. A. Krzyszowski

oznaczenie warstw: 1- ciemnoszara pierwotna próchnica, 2- spalenizna, 3-żółto-szary lekko gliniasty piasek (calec)

Ryc.8. Suchy Las, stan.12. Rzut poziomy i pionowy budynku mieszkalnego (ob. nr 45)

z przedsionkiem (ob. nr 44). Rys. A. Krzyszowski

(ob. nr 46-49,69 – dołki posłupowe; ob. nr 70 – wewnętrzne palenisko)

oznaczenie warstw: 1- ciemnoszara pierwotna próchnica, 2- spalenizna, 3-szary piasek, z udziałem pierwotnej próchnicy, 4- jasnoszary piasek, z udziałem pierwotnej próchnicy, 5- żółto-szary lekko gliniasty piasek (calec), 6- żółto-szary lekko żwirowaty piasek (calec),

Ryc.9. Suchy Las, stan.12. Narzędzia z poroża (1-3), kości (4-8) i żelaza (9-12).

Rys. J.Kędelska (1,3 – grzebienie; 2- płytki zębate; 4-5 – szydła; 6-8 – igły;

9-10 – noże; 11-12 – sierpy) (1-11 – obiekt nr 57; 12 – obiekt nr 5)

Ryc.10. Suchy Las, stan.12. Wybór ceramiki naczyniowej z fazy D2 wczesnego średniowiecza (1-8 – z obiektu nr 57). Rys. J.Kędelska

Ryc.11. Suchy LasS, stan.12. Wybór ceramiki naczyniowej z fazy D (7,9) i fazy E3 (1-6,9-10) wczesnego średniowiecza. Rys. J.Kędelska

(1-6,9-10 – obiekt nr 45; 7 – obiekt nr 32; 9 – obiekt nr 38)

Ryc.12. Suchy Las, stan.6 (3-6) i stan.12 (1-2). Wybór ceramiki naczyniowej z okresu wczesnego średniowiecza. Rys. J.Kędelska

(1– obiekt nr 45; 2 – obiekt nr 57; 3-6 – luźno z powierzchni)

 

                                                        S p i s   f o t o g r a f i i

Fot.1. Suchy Las. stan.12. Profil półziemianki (ob.25) z widocznym na poziomie calca narzutniakiem wapniaka. Fot. A.Krzyszowski

Fot.2. Suchy Las. stan.12. Zbliżenie na narzutniak wapniaka w obiekcie 25. Fot. A.Krzyszowski

Fot.3. Suchy Las. stan.12. Grób popielnicowy kloszowy kultury pomorskiej (ob.42). Fot. A.Krzyszowski

Fot.4. Suchy Las. stan.12. Grób popielnicowy kultury pomorskiej (ob.59). Fot. A.Krzyszowski

Fot.5. Suchy Las. stan.12. Budynek mieszkalny z okresu wczesnego średniowiecza (ob.57). Fot. A.Krzyszowski

Fot.6. Suchy Las. stan.12. Budynek mieszkalny z okresu wczesnego średniowiecza (ob.7). Fot. A.Krzyszowski

Fot.7. Suchy Las. stan.12. Budynek mieszkalny z okresu wczesnego średniowiecza (ob.32). Fot. A.Krzyszowski

Fot.8. Suchy Las. stan.12. Budynek mieszkalny z okresu wczesnego średniowiecza (ob.45-45). Fot. A.Krzyszowski

Fot.9. Suchy Las. stan.12. Piec wapienniczy z okresu wczesnego średniowiecza (ob.35). Fot. A.Krzyszowski

Fot.10. Suchy Las. stan.12. Prawdopodobny piec chlebowy z okresu wczesnego średniowiecza (ob.38). Fot. A.Krzyszowski

Fot.11. Suchy Las. stan.12. Prawdopodobna wędzarnia z okresu wczesnego średniowiecza (ob.39). Fot. A.Krzyszowski

Fot.12. Suchy Las. stan.12. Jama - piwniczka z okresu wczesnego średniowiecza (ob.31). Fot. A.Krzyszowski

 
© Muzeum Archeologiczne w Poznaniu